Inflacija na godišnjem nivou u Bosni i Hercegovini (BiH), u januaru ove godine, iznosila je dva odsto, što se prema mišljenju ekonomista smatra prihvatljivim nivoom rasta cijena osnovnih proizvoda i usluga.
Najveći rast cijena, u odnosu na period od prije godinu dana, zabilježen je u odjeljku ostalih dobara i usluga (+8,2 odsto), restorana i hotela (+6,6 odsto) te alkoholnih pića i duvana (+4,8 odsto).
Prosječni rast cijena namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće bio je 4,3 odsto, dok su u oblasti rekreacije i kulture cijene više za 4,2 odsto. Zdravstvo je bilo skuplje za tri odsto, a hrana i bezalkoholni napici poskupjeli su za 2,9 odsto.
Cijene odjeće i obuće su pale za 6,2 odsto, a prevoza za 3,3 odsto.
Na mjesečnom nivou, cijene su u januaru blago porasle, za svega 0,2 odsto u odnosu na decembar, najviše (po 0,8 odsto) u odjeljcima hrane i bezalkoholnih pića i ostalih dobara i usluga. Pad cijena zabilježen je u odjeljcima odjeće i obuće za tri odsto, stanovanja i režijskih izdataka za 0,3 odsto, te zdravstva i prevoza za po 0,2 odsto.
U 2024. godini očekuje se da inflacija bude u rasponu od dva do tri odsto
Marina Petrov Savić, viša analitičarka u analitičkom timu Bloomberg Adrije, kaže da je stopa međugodišnje inflacije u BiH ostala na relativno niskom nivou od dva odsto, skoro tri puta ispod prosječne inflacije u 2023. godini, koja je iznosila 6,1 odsto.
"Tome je znatno doprinijela visoka baza iz prethodne godine (14,1 odsto u januaru 2023. godine), ali i mjesečne stope inflacije koje su znatno smanjene, često i negativne, od sredine 2023. Rast cijena hrane i dalje najviše doprinosi stopi inflacije usljed visokog učešća u potrošačkoj korpi, međutim i tu je prisutno značajno usporenje inflacije sa 11,1 odsto u 2023. godini na 2,7 odsto u januaru 2024. godine", ističe Petrov Savić.
Nešto veće inflatorne pritiske Analitički tim vidi u segmentima u kojima dominiraju usluge, na primjer rekreacija i kultura (7,2 odsto u 2023. godini, 4,2 odsto u januaru 2024) i restorani i hoteli (8,1 odsto u 2023. godini, 6,6 odsto u januaru 2024. godine).
"To ne iznenađuje jer se radi o segmentima bazne inflacije koji i dalje pokazuju efekte prelivanja s ostalih kategorija i na koje znatno utiču dobra tražnja i rastuće zarade", kaže Petrov Savić.
Iako su stope inflacije znatno usporile, analitičari očekuju da u toku 2024. godine ostanu perzistentne i da u prosjeku budu u rasponu od dva do tri odsto.
"Naše viđenje je zasnovano prije svega na rastućim realnim zaradama (+6,8 odsto međugodišnje u decembru 2023. godine) i tražnji koja jača (realni promet u maloprodaji konstantno raste dvocifrenim međugodišnjim stopama), gdje ne vidimo da će trendovi krenuti u suprotnom smjeru", zaključuje Petrov Savić.
Podsjećamo, cijene osnovnih proizvoda i usluga u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) blago su rasle u januaru ove godine na mjesečnom (+0,2 odsto), ali i na godišnjem nivou (+0,7 odsto). U Republici Srpskoj je u januaru ove godine mjesečna inflacija iznosila 0,3 odsto, a godišnja tri odsto.
U skladu s očekivanjima ekonomista, godišnja inflacija u evrozoni za januar usporila je, a brojka je 2,8 odsto, podaci su koje je ranije objavio Eurostat.