Bosna i Hercegovina prolazi kroz period izražene migracije radne snage. Na portalu MojPosao.ba, svakodnevno se oglašavaju poslovi u Hrvatskoj, ali je primjetan blagi pad potražnje u odnosu na prethodne periode. Glavni sektori u kojima su traženi su trgovina, građevina, ugostiteljstvo i turizam.
"Na portalu MojPosao.ba oglašavaju se svakodnevno poslodavci iz Hrvatske i trenutno se može pronaći više od šest stotina različitih oglasa za posao koji se odnose na lokaciju Hrvatske, međutim, primjećujemo nešto manji pad u oglašavanju oglasa za posao u ovom periodu godine nego što je to ranije bio slučaj", objašnjava Amila Jažić, brend i marketing menadžerica portala Mojposao.ba.
Njemačka je također zainteresirana za radnike iz BiH, s obzirom na njihov kvalitet i marljivost, dodaje Jažić. Uz bolje radne uvjete i finansijski paket, Njemačka privlači sve veći broj radnika iz Bosne i Hercegovine. Pored Hrvatske i Njemačke, prošle godine su se tražili naši radnici i u Sloveniji, Srbiji, UAE, Austriji, Crnoj Gori i Kuvajtu.
Čitaj više
Ko su top poslodavci u regiji, na listi 29 kompanija
Titulu top poslodavaca zaslužilo 16 kompanija iz Srbije, pet iz Slovenije, četiri iz Hrvatske te po dvije iz BiH i S. Makedonije.
19.01.2024
PROGNOZA Nedostatak radnika i moguća otpuštanja u BiH obilježit će 2024.
I 2024. će biti izazovna za tržište rada u BiH.
27.12.2023
Poslodavci radnicima mogu isplatiti dvije prosječne plate bez plaćanja poreza
Isplata se može izvršiti jednokratno ili u šest dijelova.
12.12.2023
Odobrena Strategija zapošljavanja u FBiH do 2030. godine
Strategija se sastoji iz tri dijela.
27.11.2023
Poslodavci traže više stranih radnika, a ne iskorištavaju postojeće kvote
Ukupna kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH u 2024. godini iznosi 6.073 dozvole.
03.12.2023
"Također, budući da poslotražioci iz BiH mogu dobiti bolje radne uvjete i finansijski paket u Njemačkoj, to predstavlja još jedan od mogućih razloga zašto se hrvatski poslodavci sada ne oglašavaju u tolikoj mjeri, jer znaju da ne mogu konkurirati toliko tim uvjetima", rekla je Jažić za Fenu.
Zbog nedostatka radne snage u državi, domaći poslodavci se okreću uvozu radne snage, posebno za sektore građevine i proizvodnje. Trenutno su najpotrebniji građevinski radnici, pri čemu se često zapošljavaju radnici iz Turske, Bangladeša, Indije i Filipina.
Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u Bosni i Hercegovini (BiH) u 2024. godini iznosi 6.073 dozvole.
Najveća promjena na listi najtraženijih zanimanja je pojava radnika u proizvodnji.
Kako je za Bloomberg Adriju ranije kazao Haris Kadenić, direktor marketinga Manpower Group SEE, potražnja za radnicima u pogledu kvalifikacija se mijenja, s obzirom na rast pojedinih industrija kao što su IT i Business Process Outsourcing (BPO), a koje prati i pojava sve većeg broja freelancera.
"Ukratko, odnos ponude i potražnje kvalificirane radne snage, s naglaskom na 'kvalificiranu', u posljednjih nekoliko godina je u ogromnom disbalansu. Čini mi se da su prvi put u historiji kapitalizma radnici u boljoj pregovaračkoj poziciji u odnosu na kompanije", kaže Kadenić.
Dodaje kako se postavlja i realno pitanje koliko dugo će kompanije moći izdržati takav pritisak, "uz stravično povećanje svih ostalih troškova poslovanja i pri tome ostati samoodržive, ne samo u BiH, već globalno".
Ako je pregovaračka moć na strani radnika, postavlja se pitanje šta je to što danas radnici i poslotražioci zahtijevaju od kompanija.
"Zavisi od generacije kojoj poslotražioci pripadaju, te industrije u kojoj apliciraju za posao. Rekao bih da danas najviše traže adekvatnu platu, mogućnost napredovanja, poštovanje i mogućnost remote rada", kaže Kadenić.