Tržište rada u Bosni i Hercegovini u 2023. obilježili su odliv radne snage i povećan broj stranih radnika. Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, broj registriranih nezaposlenih osoba u BiH iznosio je 346.051, dok je broj zaposlenih iznosio 853.264. Također, u 2023. je smanjen broj oglasa za posao, što predstavlja preokret u odnosu na prethodne dvije godine, kada je potražnja za radnicima bila u velikom porastu. Prognoze za narednu godinu nisu optimistične, nju će, prema riječima Dominika Raškaja, stručnjaka portala Bolji Posao, obilježiti nedostatak radne snage, ali i moguća otpuštanja u pojedinim sektorima, koja će biti uzrokovana mogućom recesijom u zemljama Evropske unije.
Nova otpuštanja
"Za nova otpuštanja uvjete već imamo. Naime, ove godine došlo je do pada potražnje za građevinskim projektantima i inženjerima, te je uz to zatvoreno i do nekoliko tisuća građevinskih tvrtki u Francuskoj, Italiji i Njemačkoj, što je svakako naznaka da će 2024. doći prvo do velikog pada potražnje za građevinskim radnicima, a onda i do vjerovatno otpuštanja određenog broja radnika, prije svega onih iz trećih zemalja", ističe Raškaj.
Pojašnjava da će se naprimjer u Njemačkoj spašavati prije svega radna snaga matične zemlje, dakle državljani Njemačke, s obzirom na to da će sama država, ako bude donijela set mjera pomoći takvim kompanijama uvjetovati zadržavanje radnih mjesta Nijemaca.
I u ovoj godini su zabilježena otpuštanja zbog pada broja narudžbi. Kako je Bloomberg Adria ranije izvještavala, kompanija Alma Ras je krajem augusta ugasila pogon u Bosanskom Petrovcu, čime su 52 uposlenika ostala bez posla. Razlog je smanjena potražnja za njihovim proizvodima. Ista situacija je bila i s kompanijom Prevent. Također, u ovoj godini je zabilježen pad izvoza u drvnoj i metalskoj industriji, što dovodi u pitanje opstanak radnih mjesta.
Ono što je novina, a što će obilježiti 2024. godinu, jeste da radnicima neće više biti primamljiva Njemačka kako zbog loše ekonomske situacije tako i zbog povećane inflacije, što svakako mijenja standard života.
"Broj određenih radnika se već tokom ove godine vraćao iz zapadnih zemalja, a mi očekujemo da će naredne godine taj postotak biti veći za oko 20 posto", dodaje Raškaj.
Stagnacija se i dalje očekuje u IT industriji, no potražnja za radnicima u turističkom i ugostiteljskom sektoru, ali i uslužnim djelatnostima kao što su trgovci, skladištari te u sektoru transporta će se nastaviti.
"Definitivno najveće probleme možemo očekivati u uslužnim djelatnostima, ugostiteljstvu i cijelom turističkom segmentu s obzirom na to da su tu primanja još nedovoljno primamljiva za veći pronalazak radnika", ističe Raškaj, te dodaje: "Iskreno se nadam da će država donijeti određeni set mjera za najugroženije tvrtke, u vidu subvencija električne energije i naftnih derivata, kako bi se napravio prostor za povećanje plata".
"Svakako ono što radnici očekuju jeste rast plata, više slobodnog vremena, ali i neradna nedjelja, koja se definitivno mora uvesti kako bi se zadržala postojeća radna snaga, jer dosta informacija koje mi prikupljamo govore nam da građani ne odlaze danas u velikom broju zbog plata, nego zbog radnih vikenda i manjka slobodnog vremena".
Raškaj naglašava da se BiH i region nalaze boljem položaju od većine EU zemalja s obzirom na i dalje prihvatljive cijene energenata i naftnih derivata, te smo i dalje primamljivo tržište za ulaganje u nove proizvodne pogone. Mnoge kompanije upravo zbog enormnih cijena energenata raspituju se o mogućem preseljenju proizvodnih pogona upravo na naše tržište, a ono što je dodatno primamljivo za takve investitore je upravo kvalitetna radna snaga koja se nalazi upravo u našem regionu.
Pročitaj više: Šta traže radnici, a šta poslodavci na tržištu rada u BiH
Nedostatak radnika doprinio rastu regrutacijskih agencija u BiH
Dinamične promjene na tržištu rada potakle snažan rast plata u regiji
Rat za talente se nastavlja, kako se istaknuti među poslodavcima
''Potrebno je samo da još naše političke strukture na svim nivoima vlasti prepucavanje ostave po strani te pametno iskoriste situaciju neutralnog igrača. I svakako, onaj ko želi da radi i trudi se, dobro plaćen i kvalitetan posao može pronaći i u BiH'', zaključuje Raškaj.