Za razliku od prethodnih godina, kada je metalska i elektro industrija ostvarivala veoma dobre rezultate, 2023. godina donijela je stagnaciju i pad poslovanja.
"Ukoliko bi došlo do dodatnog pogoršavanja situacije na tržištu EU i ne bude pravovremenih mjera, neminovna će biti otpuštanja radnika i gašenje pogona", rekao je Almin Mališević, sekretar Udruženja metalske i elektroindustrije FBiH.
Većina privrednih društava suočava se sa smanjenjem narudžbi i zahtjevima za smanjenje cijena proizvoda, rečeno je na sjednici Odbora Udruženja metalske i elektro industrije FBiH pri Privrednoj komori FBiH.
Zvanični statistički podaci pokazuju smanjenje obima industrijske proizvodnje u FBiH.
U prvih osam mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani, industrijska proizvodnja u FBiH je pala za 3,6 posto. Gledajući područja KD BiH 2010. sva tri su u minusu u naznačenom periodu.
Ukupna industrijska proizvodnja u Federaciji BiH u listopadu u odnosu na rujan ove godine, manja je za 2,9 posto. U listopadu 2023. u odnosu na isti mjesec 2022. godine, industrijska proizvodnja u Federaciji BiH manja je za 3,4 posto.
Industrijska proizvodnja u listopadu, u odnosu na rujan ove godine, u prerađivačkoj industriji manja je za 2,8 posto. Na godišnjem nivou industrijska proizvodnja u prerađivačkoj industriji manja je za 4,1 posto. U padu je i izvoz ruda, metala i njihovih proizvoda.
Na sjednici je naglašen značaj metalske i elektroindustrije u FBiH. Izvoz za devet mjeseci ove godine je bio veći od četiri milijarde KM, što je gotovo 50 posto ukupnog izvoza Federacije BiH. Kompanije u ovoj oblasti zapošljavaju oko 34.000 radnika i neke od firmi su zbog nedostatka posla bile prinuđene smanjiti broj zaposlenih.
"Odbor Udruženja metalske i elektro industrije će od premijera FBiH i Vlade FBiH zatražiti hitan sastanak kako bi se predočilo stanje u metalskom i elektro sektoru i sagledala moguća rješenja koja treba donijeti da bi se ublažila kriza", dodao je Mališević.
U razdoblju siječanj-listopad 2023. godine izvoz iz Bosne i Hercegovine (BiH) je za 6,5 posto manji nego u istom razdoblju lani. Razlozi su visoka lanjska baza te slabija inozemna potražnja. Uvoz u BiH se također smanjio.
U prvih deset mjeseci ove godine u BiH je izvezeno robe u vrijednosti od 14,64 milijarde KM. U odnosu na isti period lani zabilježen je pad izvoza od 6,5 posto. U listopadu ove godine zabilježen je pad izvoza za 7,4 posto na godišnjoj razini.
Negativna kretanja u robnoj razmjeni su tako nastavljena i na početku posljednjeg kvartala 2023. godine u prvom redu pod snažnim utjecajem visoke lanjske baze, ali i općenito slabije inozemne potražnje, rekao je Ivan Odrčić, voditelj analize makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije.