Građevinska aktivnost u Republici Srpskoj nastavila je da pada i u četvrtom kvartalu prošle godine i na kvartalnom i na godišnjem nivou. Manje se grade i objekti visokogradnje, ali i niskogradnje.
Pad građevinske aktivnosti na godišnjem nivou zabilježen je u prvom kvartalu lani, da bi u drugom došlo do oporavka i rasta od 1,9 odsto, ali je treći kvartal donio novi pad koji se nastavio i u četvrtom kvartalu.
Ukupna kalendarski prilagođena proizvodnja u građevinarstvu u četvrtom tromjesečju 2023. godine, u poređenju sa četvrtim tromjesečjem 2022. godine, manja je za 8,5 odsto.
Posmatrano prema vrsti građevinskih objekata u istom periodu, proizvodnja u građevinarstvu na objektima visokogradnje manja je za 7,6 odsto i na objektima niskogradnje manja je za 9,1 odsto.
Ukupna desezonirana proizvodnja u građevinarstvu u četvrtom tromjesečju 2023. godine, u poređenju s prethodnim tromjesečjem manja je za 1,6 odsto. Poredeći kvartalne podatke, takođe je vidljiv pad proizvodnje u građevinarstvu na objektima visokogradnje 0,9 odsto i na objektima niskogradnje za 2,2 odsto.
U narednom periodu nas očekuje manji obim u segmentu stanogradnje, pad cijena nekretnina, oslanjanje kompanija na projekte niskogradnje i sve više stranih radnika, naveli su analitičari Bloomberg Adrije u analizi iz oktobra prošle godine, a koju u cijelosti možete pročitati OVDJE.
Naši analitičari navode da se građevinska aktivnost u prethodnom periodu razvijala na dva načina - privatna ulaganja u nekretnine i infrastrukturna ulaganja podržana vladinim i vanjskim finansiranjem (uglavnom sredstvima fondova Evropske unije).
U narednom periodu očekuju daljnje pritiske na troškove rada zbog povećane potražnje za projektima niskogradnje. Najavljeni projekti iz ovog segmenta su intenzivni i zahtijevaće više radne snage. Tu potrebu će kompanije dijelom zadovoljiti "uvozom" stranih radnika – pri čemu će ne samo odbraniti svoju profitabilnost nego i osiguravati operativnu provedbu projekata. Dio potrebne radne snage biće angažovan iz sektora stanogradnje, budući da cijene stanova ostaju visoke, što smanjuje potražnju u tom dijelu građevinske industrije.
''Očekujemo nastavak niže aktivnosti u izgradnji zgrada, što će podstaknuti građevinsku industriju da se više oslanja na projekte niskogradnje u bliskoj budućnosti. Niskogradnja je manje podložna fluktuacijama kamatnih stopa jer projekte finansiraju vlade ili se finansiraju kroz fondove Evropske unije. Pritisak cijena materijala, poremećaja u lancima snabdijevanja i nedostatka radne snage rezultiraće povećanim rizikom za kvalitet građevinskih radova i nastaviti rezultirati gubicima prihoda, narušavanjem ugleda te potencijalnim kaznama regulatornih tijela'', upozorili su analitičari Bloomberg Adrije.