Ekonomsku situaciju u Bosni i Hercegovini karakterizira značajan porast troškova hrane. Unatoč mišljenju stručnjaka o stabilizaciji inflacije u zemlji, novogodišnje razdoblje i troškovi blagdanske košarice i dalje predstavljaju izazov za svakodnevni život građana tokom ovog perioda.
Uoči novogodišnjih praznika, građani Bosne i Hercegovine suočavaju se s iznimno visokim troškovima blagdanske sezone, upozorava "Klub potrošača" Tuzlanskog kantona. Predsjednica udruženja Gordana Bulić ističe da cijene potrošačkih proizvoda nikada nisu bile više, pri čemu inflatorni rast dodatno pogoršavaju svjetski sukobi poput onih između Rusije i Ukrajine te Izraela i Palestine.
Bulić je kazala kako inflatorni rast cijena zbog svjetske destabilizacije tržišta, financijskog, energetskog, robnog, i posebno tržišta prehrambene robe, postaje sve više neobuzdan.
Čitaj više
Na mjesečnom nivou cijene u RS-u pale za 0,2 posto, usporila i godišnja inflacija
Na godišnjem nivou cijene više za 3,1 posto.
22.12.2023
Deflacija u FBiH na mjesečnoj razini, na godišnjoj inflacija od 0,1 posto
Najviše su rasle cijene u odjeljku Restorani i hoteli.
20.12.2023
PROGNOZA Inflacija u BiH 2024: Šta očekuju eksperti
Inflacija u BiH se prilično stabilizovala.
14.12.2023
"U Evropi, koliko je nama poznato zbog 'dogmatskog' slobodnog tržišta, teško je i poduzimati neke efektne mjere obuzdavanja robnih, fisijskih i inflatornih kretanja", rekla je Bulić.
Kako kaže, svakog dana se za istu sumu novca kupi se sve manje neophodnih proizvoda, a kod većine građana će - kada se uzmu u obzir cijene i primanja - blagdanska košarica biti skromnija.
Dodaje kako će se neki zadovoljiti novogodišnjom večerom do 100 KM u krugu porodice, dok će neki potrošiti i "cijelo malo bogatstvo u mondenskim zimovalištima i na ekskluzivnim destinacijama", kojih je vjerovatno manje od tri posto, dok će ostalih 97 posto imati "kruh i kilogram-dva pečenja", ali da se, nažalost, potrošači ne žale na rast cijena.
"Valjda se čudom čude i nisu sigurni trebaju li se žaliti danas ili sutra, prekosutra, jer znaju da će ih dočekati još i više cijene", navodi ona.
Kako naglašava, građani su se najviše žalili na kvalitet usluga servisiranja kupljenih kućanskih aparata u garantnom roku te na prevare u elektronskim kupovinama i kupovinama na daljinu.
"Uzrok je nepostojanje zakonskog okvira ili loš postojeći zakonski okvir", ocjenjuje Bulić.
Inflacija u BiH
Nivo cijena u novembru 2023. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 1,7 posto. Prema procjeni Centralne banke Bosne i Hercegovine, očekuje se prosječna godišnja inflacija od 6,1 posto. Prema podacima dostupnim za posljednjih 11 mjeseci, u decembru ne bi trebalo biti prosječne promjene cijena kako bi se procjena pokazala kao tačna. Prema mišljenju stručnjaka, s obzirom na postojeću dinamiku u državi očekuje se daljnje stabiliziranje, ali s nekim varijacijama koje zahtijevaju pažnju.
U Republici Srpskoj u novembru, a u poređenju s oktobrom, zabilježen je mjesečni pad potrošačkih cijena od 0,2 posto. Mjesečnom padu inflacije najviše je doprinio pad cijena u segmentu odjeće i obuće, energetike i tekstilnih proizvoda za kuću, dok su cijene u drugim odjeljcima ostale nepromijenjene ili su neznatno porasle.
Potrošačke cijene u Federaciji BiH u novembru 2023. godine u prosjeku su pale za 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec.