Sektor pružanja globalnih poslovnih usluga (BPO i ITO) u Bosni i Hercegovini nastavio je rasti i u 2023. Podaci pokazuju rast postojećih kompanija, dok brojne inozemne kompanije razmatraju investiranje u BiH, te rast broja zaposlenih koje najviše privlače visina plate i fleksibilnost koju ovaj sektor nudi.
Istraživanje Asocijacije biznis servis lidera BiH (ABSL) pokazalo je rast broja kompanija s više od 50 zaposlenih za 45 posto, dok je broj kompanija s više od 200 zaposlenih porastao za 27 posto. Kompanije s više od 200 zaposlenih pretežno su prisutne u Sarajevu, zatim u Tuzli i Banjoj Luci.
"Tržište u BiH i dalje ostaje izuzetno privlačno za nove investicije, s trenutno brojnim internacionalnim kompanijama koje istražuju mogućnosti proširenja ili premještanja svojih operacija u našu regiju. Ovo zanimanje uglavnom proizlazi iz povoljne geografske lokacije, pristupačne i kvalitetne radne snage te kulturoloških faktora koji su bitni za uspješnu poslovnu saradnju", za Bloomberg Adriju kažu iz ABSL-a.
Primjetan je i trend širenja postojećih BPO i ITO kompanija u nove gradove, naprimjer širenje poslovnica iz Sarajeva ka Tuzli ili iz Zenice ka Sarajevu, s ciljem privlačenja novih talenata.
Atraktivna lokacija
"Ono što je veoma ohrabrujući faktor za investitore u ovom sektoru jeste već izgrađena pozitivna reputacija BiH i njenih talenata zaposlenih u kompanijama koje od klijenata i korisnika usluga sada već godinama bilježe visoke ocjene zadovoljstva uslugama koje se pružaju iz BiH", ističu.
Pogodnost za strane ulagače predstavlja i stopa od 10 posto poreza na dobit pravnih osoba u BiH, koja je znatno niža u poređenju sa zemljama u regionu, čije stope variraju od 15 posto u Hrvatskoj i Srbiji, 16 posto u Rumuniji, do 19 posto u Češkoj i Poljskoj. Također, stopa poreza na dodanu vrijednost u iznosu od 17 posto u BiH je znatno niža u poređenju s 25 posto u Hrvatskoj, 20 posto u Srbiji i 23 posto u Poljskoj.
Dodaju da je, bez obzira na sve globalne izazove u protekloj godini, ovaj sektor ojačao svoju poziciju kao katalizator rasta u Evropi, pozicionirajući time i našu zemlju kao atraktivnu lokaciju koja privlači internacionalne kompanije.
"Jedna od najvećih globalnih kompanija specijalizirana za pružanje usluga korisničke podrške je krajem 2022. godine započela poslovanje u BiH i u prvom kvartalu svog poslovanja je uposlila 100 djelatnika u BiH, čime je nastavljen trend rasta i kreiranja novih poslova u industriji globalnih poslovnih servisa u našoj zemlji", naglašavaju iz ABSL-a.
Najveći izazovi s kojima su se kompanije iz ovog sektora suočavale u 2023. odnosi se na privlačenje talenata i nedostatak adekvatnih uredskih prostora. Ipak, zabilježen je rast broja zaposlenih, posebno u IT sektoru. S druge strane, sektor finansija i računovodstva bilježi smanjenje radne snage od 5,34 posto.
"Mnoge kompanije iz BPO i ITO sektora kroz svoje interne akademije, programe usavršavanja, hackathone i kolaboracije s obrazovnim ustanovama uspijevaju privući kvalitetne kadrove u svoje timove i uspješno implementirati projekte za internacionalne klijente s veoma visokim ocjenama zadovoljstva krajnjih korisnika usluga koje se izvoze iz BiH", ističu iz ABSL-a.
U ovom segmentu imali su podršku Ministarstva privrede i Vlade Kantona Sarajevo u proteklom periodu, kao i Ministarstva za rad i socijalnu politiku FBiH, koji ukazuju na predanost unapređenju socio-ekonomskog okvira, politiku razvoja te doprinos općem ekonomskom rastu kroz prepoznavanje prilika i podršku sektoru globalnih poslovnih servisa. Jedan od primjera je aktivno zagovaranje izmjena i dopuna Zakona o radu, koje se tiču regulisanja rada studenata. U 2023. godini Federalno ministarstvo rada i socijalne politike pripremilo je i na mišljenje uputilo dopune teksta Zakona o radu u FBiH s ciljem omogućavanja rada redovnim, vanrednim i studentima koji studiraju na daljinu.
Posebnost sektora globalnih poslovnih servisa jeste mogućnost kreiranja hibridnih i remote radnih okruženja. Ova karakteristika otvorila je mogućnosti BPO i ITO kompanijama da izazov nedostatka talenata i njihove dostupnosti u većim centrima riješi otvaranjem mogućnosti zaposlenja talenata iz manjih sredina bez obaveze da uposlenik preseli u grad u kojem data kompanija ima svoje sjedište.
"Na ovaj način kompanije mogu agilnije pristupiti izazovu dostupnosti talenta, a pri tome biti troškovno efikasnije i inovativnije u svom poslovanju", dodaju iz ABSL-a.
Kada je riječ o platama, one variraju po lokalitetu i nivou funkcije koju uposlenici obavljaju u kompanijama, pri čemu su najviše u Sarajevu u IT sektoru. Tako seniorske bruto plate u IT sektoru premašuju 5.000 eura.
Kontinuiranim rastom u sektoru dolazi i do rasta potražnje za uredskim prostorima adekvatnim za obavljanje poslova u sektoru globalnih poslovnih servisa, što označava određeni izazov i stratešku priliku za nekretnine i urbanistički razvoj.
"Skromnih 0,51 kvadratnih metara uredskog prostora po stanovniku u Sarajevu, u odnosu na 0,94 u Beogradu, 1,95 u Zagrebu, 3,37 u Varšavi i čak 5,08 u Ljubljani, naglašava hitnu potrebu za značajnim ulaganjem u sektor komercijalnih nekretnina kako bi se zadovoljile rastuće potrebe procvjetale ekonomije", kažu iz ABSL-a.
Naglašavaju da je ovo prilika za sve učesnike, uključujući vladine institucije, investitore, kompanije, da sarađuju i stvore okruženje pogodno za širenje i daljnji razvoj uredskog tržišta.
"Kreiranje politika koje potiču razvoj nekretnina, uz inicijative za privlačenje domaćih i međunarodnih kompanija, može odigrati ključnu ulogu u rješavanju trenutnih dispariteta u ponudi uredskih prostora", dodaju.
U fokusu ESG
Za ovu godinu iz ABSL-a imaju optimistična očekivanja s obzirom na ohrabrujuće podatke rasta broja zaposlenih, kao i broja diplomanata koji započinju karijerni put u sektoru globalnih poslovnih servisa.
Očekuju da će ESG regulative znatno transformisati poslovanje u narednih od pet do deset godina, uključujući i uvođenje obaveznog izvještavanja. Ove promjene mogu direktno uticati na troškove kapitala, privlačnost tržišta i sposobnost privlačenja i zadržavanja talenta. ESG regulative donose značajne prilike za razvoj servisa i korištenje prednosti lokacije.
Ističu da u ovom sektoru u Evropi radi više od pet miliona zaposlenih, u BiH više od 15.000. S obzirom na rapidne promjene u socio-ekonomskim i geopolitičkim domenama, biznis lideri u svrhu održivog poslovanja razmatraju nove lokacije za razvoj svojih biznis centara.
"U svemu tome vidimo veliku šansu za pozicioniranje BiH kao atraktivne lokacije s veoma agilnim, adaptabilnim i multilingualnim talentima koji su potvrdili svoje kompetencije pri radu s globalnim klijentima", naglašavaju iz ABSL-a.
Eksperti iz sektora naglašavaju da će evoluciju poslovnih servisa u sljedeće dvije decenije obilježiti značajni tehnološki napreci, integracija blockchaina, prilagodba modelima rada na daljinu te potreba za snalaženjem u složenom geopolitičkom okruženju.
"Uspješne kompanije bit će one koje su agilne, vođene podacima te sposobne iskoristiti prilike u brzo mijenjajućem globalnom poslovnom okruženju", zaključuju.