Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na hitnoj telefonskoj sjednici dala saglasnost na Kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u sektoru rudarstva u FBiH. Federalni ministar rudarstva, energije i industrije Vedran Lakić ovlašten je potpisati ugovor.
Ugovor će biti važeći godinu dana između Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH i Samostalnog sindikata rudara u FBiH s jedne strane, te Federalne vlade s druge strane.
Na ovaj način uređuju se međusobna prava, obaveze i odgovornosti poslodavaca i radnika koje proističu iz rada i po osnovu rada, međusobni odnosi ugovornih strana, kao i postupak izmjena i dopuna ovog ugovora, te druga pitanja od značaja za radnike i poslodavce.
Čitaj više
Zenički rudnik sporazumno napustilo 48 radnika, plan je još 106
Plan je da zenički rudnik na mjesečnom nivou proizvodi oko 35.000 tona.
13.12.2023
Zeničkim rudarima isplaćuju plate, vraćaju se na posao
Ukinuta odluka o privremenom prekidu rada.
01.11.2023
BiH naloženo zaustavljanje eksploatacije ruda u Varešu
Istaknuta je zabrinutost zbog nedostatka učešća javnosti u donošenja odluka.
17.10.2023
Rudari RMU Zenica još uvijek nisu obnovili proizvodnju
Radnički neposluh je započeo 25. rujna.
13.10.2023
Sve manja upotreba uglja ostaviće bez posla 400.000 rudara
Brojka će vjerovatno porasti na skoro milion do 2050. godine.
14.10.2023
Između ostalog, u Kolektivnom ugovoru je precizirano da će poslodavac svaki mjesec donijeti Odluku o određivanju neto satnice za prethodni mjesec u skladu s finansijskim mogućnostima preduzeća, a ona ne može biti manja od tri KM.
Procentualno povećanje neto satnice između 2,70 KM i tri KM (od 11 posto) primjenjivat će se i u rudnicima u kojima se u momentu stupanja na snagu ovog kolektivnog ugovora primjenjuje veća neto satnica od 2,90 KM za postojeće koeficijente složenosti svakog radnog mjesta.
Pravilnikom o radu, rangiranjem radnih mjesta u platne razrede i sistematizacijom radnih mjesta poslodavac uz obavezujuću konsultaciju s reprezentativnim sindikatom utvrđuje koeficijent složenosti svakog radnog mjesta u omjeru od jedan do četiri, uz učešće predstavnika sindikata u radu odgovarajuće komisije, a u skladu s pravilnikom o radu.
Ugovorom je utvrđeno i da se osnovna plaća radnika uvećava za rad noću za 50 posto neto satnice, isto koliko i za prekovremeni rad, kao i rad u dane praznika koji su po zakonu neradni, a za rad na dan sedmičnog odmora 30 posto neto satnice. Također, utvrđeno je linearno povećanje svakom radniku na mjesečnom nivou u neto iznosu od 350 KM proporcionalno broju odrađenih sati u tom mjesecu, te će ovo uvećanje biti posebno prikazano na platnoj listi.
Između ostalog, Kolektivnim ugovorom je određeno da se osnovna plaća povećava za 0,6 posto za svaku navršenu godinu penzionog staža, s tim da ukupno povećanje plaće po ovom osnovu ne može biti veće od 20 posto. Uvećanje osnovne plaće po osnovu minulog rada može se i povoljnije regulirati pravilnikom o radu i drugim dokumentima poslodavca.
Kolektivnim ugovorom je utvrđeno da je poslodavac obavezan radniku osigurati ishranu u toku radnog vremena, a ukoliko ne osigura, radniku se isplaćuje naknada u dnevnom iznosu u rasponu od 13 KM do 17 KM, tako da se kod onog poslodavca koji je isplaćivao topli obrok u visini od 14 KM ili više, on ne može isplatiti u iznosu manjem od 17 KM, a gdje je poslodavac isplaćivao 10 KM i više, iznos za ovu svrhu ne može biti manji od 13 KM.
Ugovor stupa na snagu od prvog januara 2024. godine, pa sve do kraja godine, s mogućnošću produženja.