Zenički rudari ni u srijedu nisu sišli u jamu "Raspotočje", unatoč predstojećem sastanku u Rudniku mrkog uglja Kakanj zakazanom za četvrtak. Elektroprivreda BiH jučer je objavila kako je Rudniku mrkog uglja "Zenica" od maja 2021. do januara 2024. godine na osnovu zaključenih ugovora uplatila pozajmice u vrijednosti 85.375.350 KM.
Zenički rudari nisu dobili plaće za januar, a sada već ni za februar, kao ni naknade za topli obrok za ta dva mjeseca. Na sutrašnjem sastanku će se okupiti ključni sudionici kako bi raspravili o sudbini RMU Zenica, izjavio je Nedžad Duraković, predsjednik Sindikata pogona "Raspotočje".
"Očekujemo da svi akteri sutrašnjeg sastanka - Uprava Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, resornog ministarstva energetike i rudarstva FBiH te Sindikata radnika u rudarstvu Federacije BiH, a na koji smo pozvani i mi, konačno stavi sve karte na stol. Da se svi pogledamo u lice i jasno kažemo kakva je sudbina te šta je konačno rješenje za RMU Zenica", kaže Duraković.
Čitaj više
Zenički rudari još u štrajku, problemi ignorisani
Posljednja plaća i naknada za topli obrok isplaćena je za decembar 2023., a isplaćena im je 24. januara.
12.03.2024
Zenički rudari ni jutros nisu sišli u jamu
Radnici prekinuli proizvodnju jer nisu dobili nijednu plaću za 2024. godinu.
08.03.2024
Zenički rudnik sporazumno napustilo 48 radnika, plan je još 106
Plan je da zenički rudnik na mjesečnom nivou proizvodi oko 35.000 tona.
13.12.2023
Elektroprivreda BiH prošlu godinu završila s gubitkom od 140,2 miliona KM
EP BiH se u prošloj godini susrela s brojnim problemima.
12.03.2024
On se nada pozitivnom ishodu te da će ponovo dobiti podršku i pomoć, odnosno da će dobiti novac za plaće, ali i da otklone probleme na samom otkopnom polju, zbog čega nisu bili u mogućnosti ispuniti plan proizvodnje.
Kazao je da se dvomjesečna obustava rada, tokom augusta i oktobra prošle godine, sasvim sigurno odrazila i na probleme s jamskim pritiscima pa sada plaćaju danak tome.
"Ako se odluči da treba nastaviti proizvodnju u našem rudniku, očekujemo i pomoć da saniramo stanje na otkopu, jer je situacija jako teška. Nadamo se najboljem, ali neka nam konačno kažu šta je rješenje te da li će se nastaviti i Program reorganizacije i konsolidacije našeg rudnika", navodi Duraković.
Elektroprivreda BiH objavila je u utorak da je ta kompanija Rudniku mrkog uglja "Zenica" od 25. maja 2021. do 31. januara 2024. godine na osnovu zaključenih ugovora uplatila pozajmice u vrijednosti 85.375.350 KM.
Od navedenog iznosa, samo u periodu od 17. oktobra prošle do kraja januara ove godine, vrijednost uplaćenih pozajmica iznosila je 41,2 miliona, što je za 11,2 miliona KM više u odnosu na predviđenih 30 miliona KM prema izmjenama Odluke Nadzornog odbora JP Elektroprivreda BiH o rasporedu odobrenih sredstava za davanje pozajmice rudnicima uglja. Dodatna sredstva osigurala je Uprava JP Elektroprivreda BiH Odlukom o preraspodjeli novca za davanje pozajmica rudnicima Koncerna EPBiH.
Iz EPBiH navode da su sredstva po pozajmicama utrošena za uplate obaveza za PIO po tužbama radnika, obaveze za PIO po redovnom penzionisanju i uplatu otpremnina za radnike koji su ostvarili pravo na njih, i zbrinjavanje viška radnika kroz izmirenja obaveza za doprinose i isplatu stimulativnih otpremnina, kao i isplatu po obavezama za tekuće poslovanje.
Dodaju da je, uprkos provedenim aktivnostima i uplati pozajmica od JP Elektroprivreda BiH, RMU "Zenica" od septembra 2023. do januara ove godine ostvario proizvodnju od 34 posto u odnosu na plan i prihod 3,2 miliona KM, dok troškovi plata za navedeni period iznose 10,1 milion KM i veći su od ostvarenog prihoda za 6,8 miliona KM.
"Kao Vladajuće društvo Koncerna EPBiH, JP Elektroprivreda BiH je ispunila sve obaveze kako bi preostali broj uposlenika u RMU 'Zenica' osigurao kontinuitet proizvodnje, ispunjenje planova i stabilnost poslovanja", saopćeno je iz te kompanije.
Pogon "Stara jama" zeničkog rudnika još od maja prošle godine ne proizvodi ugalj i tokom ove godine bit će i zvanično zatvoren.
Prije nekoliko godina zatvorena je i jama "Stranjani", dok su površinski kopovi "Rača" i "Mošćanica" odavno zatvoreni pa se ugljen u Zenici trenutno kopa samo u jami "Raspotočje", koja je poznata po nekim od najtežih rudarskih nesreća u bivšoj Jugoslaviji, odnosno u kojoj je 12. maja 1982. godine, uslijed eksplozije metana, poginulo 39 rudara.