Na današnjoj sjednici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene su značajne odluke vezana za kadrovska pitanja Elektroprivrede BiH. Odlukama je smijenjen direktor Admir Andelija, a za vršioca dužnosti postavljen Sanel Buljubašić iz Socijaldemokratske partije (SDP).
Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije kazao je kako je Vlada FBiH "prihvatila odluku o razrješenju Upravnog odbora i imenovala vršioca dužnosti direktora Elektroprivrede BiH".
Upravni odbor Saveza samostalnih sindikata radnika rudnika FBiH uputio je u srijedu premijeru FBiH Nerminu Nikšiću zahtjev za hitnu smjenu Uprave Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH, potvrdio je predsjednik sindikata Sinan Husić.
U utorak su održani protesti rudara ispred zgrade Elektroprivrede BiH. Rudari su zahtijevali da se rudarima RMU Zenica isplati plata.
Husić je istakao kako nema potrebe da se dodatno obrazlaže ozbiljnost i težina situacije u svim rudnicima uglja u Koncernu JP EPBiH.
"Situacija u zeničkom rudniku reflektuje se negativno na situaciju u svim drugim rudnicima u FBiH pa ne smijemo dozvoliti da se dodatno usložni te proizvede nesagledive posljedice", kazao je Husić.
Elektroprivreda BiH u 2022. godini ostvarila je dobit u iznosu od 6,1 milion KM, što je za oko 50 posto manje u poređenju s godinom ranije kada je dobit iznosila 12,3 miliona KM. Iako je u 2022. zabilježen rast prodajnih cijena električne energije, pad proizvodnje koji je zahtijevao veće nabavke električne enregije za zadovoljenje potražnje, te rastući troškovi materijala i sirovina, kao i plata uslijed infacije negativno su se odrazili na ukupan poslovni rezultat.
Ukupni prihodi iznosili su 1,3 milijarde KM i za 187,9 miliona KM su veći u poređenju s 2021. godinom. Rashodi su povećani na 1,2 milijarde KM sa 1,1 milijardu KM u 2021. što se može pripisati povećanju prosječne cijene topline uglja i prevoza uglja uz povećani specifični utrošak topline uglja i tečnih goriva u termoelektranama, te visokim rashodima od umanjenja vrijednosti stalnih sredstava.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
U vremenu geopolitičkih (ne)prilika koje nas svakodnevno potresaju, potrošači i investitori su jako pesimistični, zbog čega dolazi do suzdržavanja od potrošnje i ulaganja, što jasno vodi usporavanju rasta.
SAD će Kini naplatiti carinu od 34 posto, Europska unija dobiva 20 posto, Japan će se suočiti s carinom od 24 posto. Najveća je trenutno za Vijetnam - 46 posto.
Do sada je Trump zaprijetio tzv. sekundarnim carinama tri puta. Carinama od 25 posto na uvoz u SAD je zapriječeno svim državama koje uvoze naftu iz Venezuele. Kao razlog je navedeno da Venezuela "namjerno i prijetvorno" u SAD šalje kriminalce, članove bandi i nasilnike.
Godišnja inflacija eurozone u ožujku bi trebala iznositi 2,2 posto prema procjenama Eurostata, a to je blagi pad u odnosu na veljaču, kada je bila na 2,3 posto.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.