Elektroprivreda Bosne i Hercegovine u 2022. godini ostvarila je dobit u iznosu od 6,1 milion KM, što je za oko 50 posto manje u poređenju s godinom ranije kada je dobit iznosila 12,3 miliona KM. Iako je u 2022. zabilježen rast prodajnih cijena električne energije, pad proizvodnje koji je zahtijevao veće nabavke električne enregije za zadovoljenje potražnje, te rastući troškovi materijala i sirovina, kao i plata uslijed infacije negativno su se odrazili na ukupan poslovni rezultat.
Ukupni prihodi iznosili su 1,3 milijarde KM i za 187,9 miliona KM su veći u poređenju s 2021. Međutim, iako su prihodi zabilježli rast u poređenju s godinom ranije manji obim proizvodnje od 12,4 posto smanjio je raspoložive količine za profitabilnu prodaju kroz djelatnost trgovine i povećao troškove nabavke električne energije za saniranje energetskih deficita, navode u Finansijskom izvještaju.
Prihodi od ugovora s kupcima narasli su na 1,2 milijarde KM, međutim efekat povećanih prodajnih cijena u trgovini i tržišnom snabdijevanju, kao i efekat kupoprodaje poništen je manjom proizvodnjom u termoelektranama i hidroelektranama kao i većoj nabavnoj cijeni materijala (uglja), usluga kao i povećanju rashoda po osnovu umanjenja vrijednosti stalnih sredstava i povećanja troškova plata.
Rashodi su povećani na 1,2 milijarde KM sa 1,1 milijardu KM u 2021. što se može pripisati povećanju prosječne cijene topline uglja i prevoza uglja uz povećani specifični utrošak topline uglja i tečnih goriva u termoelektranama, te visokim rashodima od umanjenja vrijednosti stalnih sredstava. Također, porasli su i troškovi rezervisanja i to sa 9,03 miliona KM na 32,3 miliona KM, a kako navode u Izvještaju, ovo povećanje pretežno je vezano za arbitražni spor sa tužiteljem Konzorcij Strabag AG Austrija i Končar d.d. Zagreb. Ostali neto gubici od finansijske imovine za razliku od 2021. godine kada ih uopće nije bilo, u 2022. su iznosili 55,1 milion KM, a odnose se na umanjenje vrijednosti ulaganja u rudnike.
Troškovi sirovina i materijala porasli su sa 328,4 miliona KM, na 412,03 miliona KM, troškovi energije i goriva sa 6,8 miliona KM na 9,7 miliona KM, a troškovi plata sa 173,9 miliona KM na 185,8 miliona KM, a razlog ovog rasta leži u inflatornim kretanjima.