Prosječna neto plata po zaposlenom radniku u Bosni i Hercegovini (BiH) u oktobru ove godine iznosila je 1.285 KM i rasla je i na mjesečnom i na godišnjem nivou. Najviše su rasle plate u oblasti umjetnosti, zabave i rekreacije i to za 14,5 odsto u odnosu na oktobar prošle godine. Najplaćeniji su zaposleni u djelatnosti informacija i komunikacija, koji se u ovoj godini po visini neto plate takmiče sa zaposlenima u finansijskom i osiguravajućem sektoru.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plata za oktobar 2023. godine u odnosu na oktobar 2022. godine nominalno je viša za 11,1 odsto. Za isti taj period realni indeks je bio veći za 8,8 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Na godišnjem nivou realno su najviše rasle plate u oblasti umjetnosti, zabave i rekreacije i to za 14,5 odsto, a zatim u djelatnosti vađenja ruda i kamena za 13,7 odsto i građevinarstvu 13,3 odsto.
Najmanji rast plata zabilježen je u javnoj upravi i odbrani, obaveznom socijalnom osiguranju (4,6 odsto) te u obrazovanju (4,9 odsto).
Najveće plate u oktobru imali su zaposleni u djelatnosti informacija i komunikacija (1.854 KM), finansijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja (1.832 KM) i u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (1.792 KM).
Pojašnjenja radi, u djelatnost informacija i komunikacija spadaju izdavačke djelatnosti, proizvodnja filmova, videofilmova i televizijskog programa, djelatnosti snimanja i izdavanja muzičkih zapisa, emitovanje programa, telekomunikacije, računarsko programiranje, savjetovanje i djelatnosti u vezi s njima i informacijske uslužne djelatnosti.
Najmanje plate u desetom mjesecu isplaćene su zaposlenima u djelatnosti pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane (841 KM) i u građevinarstvu (972 KM).
Na mjesečnom nivou realni rast plata 1,5 odsto
Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenome u pravnim osobama u BiH za oktobar 2023. godine iznosila je 1.285 KM, što pokazuje nominalni rast za 1,6 odsto, i realno je veća za 1,5 odsto u odnosu na septembar 2023. godine.
Podsjećamo, analitičari Bloomberg Adrije vjeruju da će neto zarade u regionu većinski bilježiti blagi pozitivan rast u narednom periodu kao rezultat specifičnih okolnosti na tržištu rada koje je i dalje pod uticajem pandemije.
U prvih devet mjeseci ove godine jedino su Srbija i Bosna i Hercegovina zabilježile realni rast zarada uprkos opštem inflatornom okruženju, ali prosječne neto i bruto plate su ubjedljivo najveće u Sloveniji i Hrvatskoj. Sve države regiona osim Slovenije, gdje su i nominalne i bruto plate najviše, imale su visok nominalni godišnji rast zarada, a Srbija je bila rekorder s rastom od 13,8 odsto (podaci za Srbiju odnose se na prvih osam mjeseci u godini).
Prosječno, nominalne zarade u regionu porasle su devet odsto od početka 2022, za šta su najviše zaslužni ekonomski rast, mala ponuda radne snage i povećanje minimalne zarade i plata u javnom sektoru.
U Bosni i Hercegovini je neto zarada porasla 11,7 odsto zbog niske stope nezaposlenosti, povećanja plata zaposlenih u javnoj upravi i zdravstvu u Republici Srpskoj. Međutim, analitičari napominju da je niska stopa nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini zabilježena po metodologiji Svjetske organizacije rada, a da je ona visoka po administrativnim podacima, što ukazuje na široko rasprostranjenu sivu ekonomiju, te se i to mora uzeti u obzir. Najveća povećanja zarada u Bosni i Hercegovini zabilježena su u administraciji (nominalni rast od 28,3 odsto), nekretninama i ugostiteljstvu (oba 22 odsto).