Prosječna neto plata u Bosni i Hercegovini nastavila je rasti i u maju. I dalje najvišu platu primaju zaposleni u finansijama i informacijama i komunikacijama. Na mjesečnom nivou plate su najviše rasle u prerađivačkoj industriji i u sektoru snabdijevanja vodom, uklanjanja otpadnih voda, upravljanja otpadom, te djelatnosti sanacije okoliša, dok su u poređenju s majem prošle godine najveći rast zabilježile plate u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenome u pravnim osobama u BiH za maj 2024. godine iznosila je 1.388 KM, što pokazuje nominalan rast od jedan posto i realni od 1,2 posto u odnosu na april 2024. godine. U poređenju s istim mjesecom prošle godine, prosječna plata nominalno je viša za 8,9 posto, a realno za 6,8 posto.
Najveće prosječne plate isplaćene su u finansijskom sektoru, zatim informacijama i komunikacijama te energetici. S druge strane, jedino zaposleni u hotelijerstvu i ugostiteljstvu imaju prosječnu platu ispod 1.000 KM.
Iako su u vrhu liste, u poređenju s aprilom najveći pad prosječne plate zabilježen je u informacijama i komunikacijama, a slijede zaposleni u umjetnosti i zabavi.
"Kad uporedimo najvišu prosječnu neto platu u Adria regionu - onu u Sloveniji i platu u BiH, vidimo da omjer polako ide u pozitivnom smjeru. Naime, u 2019. prosječna bosanskohercegovačka plata bila je 41 posto prosječne slovenske neto plate, dok je danas taj omjer nešto povoljniji, na nivou 47 posto", naglasio je analitičar makroekonomije i tržišta kapitala Mihael Blažeković.
Plate u regionu u prva tri mjeseca ove godine najbrže su rasle u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, dok je najsporiji rast plata imala Slovenija.
U procentima, plate u Sjevernoj Makedoniji u prva tri mjeseca u odnosu na isti period prošle godine porasle su za 16,3 posto, u Srbiji za 14,9 posto, u Hrvatskoj 14,5 posto, u Bosni i Hercegovini 9,2 posto, dok je u Sloveniji taj rast iznosio 4,6 posto.
Odlazak radne snage
BiH se suočava s nedostatkom radne snage, posebno u sektoru ugostiteljstva i turizma. Odlazak ugostiteljskih radnika na sezonski rad prvenstveno u Hrvatsku dodatno je naglasio ovaj problem. Bolje plate, životni i radni uslovi ključni su motivatori koji privlače naše radnike da traže prilike u zemljama regije.
Istraživanje portala MojPosao.ba je otkrilo da su ispitanici najviše zainteresovani za rad u sektorima ugostiteljstva, IT-a, građevinarstva, medicine, te transporta i logistike. Podaci pokazuju da naši radnici traže konkurentne plate, sigurnost posla i mogućnost profesionalnog usavršavanja od potencijalnih poslodavaca u zemljama regije.
Prema rezultatima istraživanja, većina ispitanika je spremna trajno raditi u zemljama regije, dok mnogi nisu sigurni da li bi se ikada vratili u Bosnu i Hercegovinu.
Najveći broj ispitanika očekuje minimalnu platu u rasponu od 2.000 do 3.000 eura. Ova očekivanja su usklađena s njihovom željom za boljim životnim standardom i radnim uslovima.