Prosječna neto plata u Bosni i Hercegovini u novembru 2023. iznosila je 1.304 KM te je zabilježen i mjesečni i godišnji rast. Na mjesečnom nivou najveći rast plata zabilježen je u trgovini, dok je na godišnjem nivou prosječna plata najviše rasla zaposlenima u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima.
U novembru 2023. u poređenju s oktobrom prosječna neto plata u BiH zabilježila je nominalni rast od 1,5 posto i realni od 1,6 posto. Na godišnjem nivou, prosječna neto plata je nominalno viša za 11 posto, a realno za 9,1 posto.
Najveća prosječna neto plata isplaćena je u sektoru informacija i komunikacija, a slijede finansije te proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija. Najniže plate imaju zaposleni u hotelijerstvu i ugostiteljstvu i građevinarstvu koje su ispod 1.000 KM, a slijede zaposleni u trgovini čije su plate u novembru prvi put premašile ovaj iznos.
Na mjesečnom nivou zabilježen je i realni i nominalni pad prosječne plate u poljoprivredi, šumarstvu i ribolovu, finansijama, poslovanju nekretninama, zdravstvu i ostalim uslužnim djelatnostima. Na godišnjem nivou, prosječne plate su zabilježile rast u svim sektorima.
Prosječna neto plata u FBiH u novembru 2023. godine iznosila je 1.310 KM i na godišnjem nivou je realno veća za 12,7 posto, dok je na mjesečnom nivou rasla za dva posto.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine povećala je minimalnu neto platu za 2024. godinu na 619 KM s dosadašnjih 596 KM. Minimalna plata je tako u 2024. veća za 3,85 posto ili u nominalnom iznosu za 23 KM u odnosu na 2023. kada je minimalna plata povećana za 9,85 posto.
Uredbom je odlučeno i da poslodavci u FBiH imaju pravo da radnicima do 30. juna 2024. godine isplate dvije prosječne plate bez plaćanja poreza.
Što se tiče drugog entiteta - Republike Srpske, prosječna neto plata isplaćena u novembru 2023. godine iznosila je 1.296 KM i realno je veća za 0,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je na godišnjem nivou rasla za realnih 3,8 posto.
Vlada Republike Srpske je odlučila da najniža plata u ovom entitetu u 2024. iznosi 900 KM.
Marina Petrov Savić, viša analitičarka u analitičkom timu Bloomberg Adrije, kaže da postoji dodatni prostor za poboljšanje na tržištu rada u BiH.
"Najprije, i dalje postoji veliki kontingent nezaposlenih koji će se angažovati s daljnjim rastom ekonomije koji očekujemo u narednim godinama", ističe Petrov Savić.