Građevinska aktivnost u Bosni i Hercegovini u 2023. godini znatno je porasla u poređenju s 2022. godinom. Tome svjedoči broj izdatih odobrenja za građenje kako u segmentu visokogradnje tako i niskogradnje. Bitno je istaći i snažan rast brојa stanova prеdviđеnih zа grаdnju, koji će donekle zadovoljiti snažnu potražnju koja je u velikoj mjeri doprinijela rastu cijena na tržištu.
Brој izdаtih оdоbrеnjа zа grаđеnjе u septembru 2023. gоdinе u оdnоsu nа prоsјеčаn brој izdаtih оdоbrеnjа zа grаđеnjе u 2022. gоdini veći је zа 30,9 posto, а u оdnоsu nа septembar 2022. veći је zа 11,6 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH. Kada je riječ o objektima visokogradnje, broj izdatih odobrenja za građenje veći ja 26 posto, a za objekte niskogradnje za 48 posto.
Brој prеdviđеnih stаnоvа zа grаdnju u septembru, u оdnоsu nа brој stanova prеdviđеnih zа grаdnju u 2022. gоdini, veći је zа 54,9 posto, а u оdnоsu nа septembar 2022. gоdinе veći је zа 55,9 posto.
Ivan Odrčić, voditelj analize makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, kaže da, imajući u vidu ovakav rast stanova predviđenih za izgradnju, očigledno se u narednom razdoblju očekuje izgradnja većih stambenih objekata.
"To nas ne iznenađuje previše, budući da već postoje relativno veliki projekti - Riverside, Park Residence, Roof Gardens - što nam govori da postoji solidna potražnja za objektima u novogradnji. Naročito jer vidimo da se kupci općenito dosta okreću novogradnji zbog suvremenijih rješenja i dodatnih prednosti (npr. raspoloživost parking mjesta, sadržaja u blizini i slično)", pojašnjava Odrčić.
Kada je riječ o cijenama stanova, Odrčić ističe da su u periodu od 2021. do kraja drugog kvartala 2023. cijene rasle godišnje oko 18 posto (CAGR), dok su plate u istom periodu dodavale oko 10 posto, što je značajno uticalo na to da se priuštivost nekretnina smanji.
"Ali usprkos tome, i dalje postoji solidna potražnja, s jedne strane zbog kamatnih stopa na stambene kredite koje nisu znatno porasle u prethodnom razdoblju i omogućavaju da se održi kreditna aktivnost u ovom segmentu, ali i zbog rastućih depozita koji ukazuju na potencijal za kupnju nekretnina, naročito u Adria regiji, gdje se kupnja nekretnine i dalje vidi kao jako lukrativna investicija", ističe Odrčić.
Dodaje da se do kraja godine očekuje stabilizacija godišnje stope rasta cijena nekretnina u BiH, dijelom zbog visoke baze lani, te blaga korekcija u prvom dijelu 2024. godine, pri čemu bi određeni uticaj došao od pooštrenih uvjeta kreditiranja.
"Stabiliziranje inflacijskih pritisaka bi također u narednoj godini pridonijelo slabljenju pritisaka na rast cijena nekretnina, s obzirom na to da je dobar dio stanovništva nedovoljno ohrabren ulagati u različite investicijske klase, stoga u vremenima visoke inflacije tradicionalno ulažu u nekretnine kako bi sačuvali vrijednost svoga novca", kaže Odrčić.
Procvat niskogradnje
Kada je riječ o niskogradnji, analitičari Bloomberg Adrije u svojoj analizi navode da će ona uzeti primat u građevinskoj industriji.
Analitičari pojašnjavaju da, iako početni projekti u gradskim jezgrima možda neće odmah postići ciljeve dobiti zbog većih troškova povezanih s lokacijom, logistikom i kvalitetnijim materijalima, oni služe kao strateška poluga za buduće projekte kako bi se postigla željena profitabilnost na konsolidiranoj osnovi. Urbanizacija dovodi do potrebe za širenjem gradova, stvarajući potrebu za novom infrastrukturom i zgradama. To pozitivno utiče na kompanije u građevinskom sektoru koje ostvaruju prodaju izvođenjem poslova s javnim poduzećima za obnovu i izgradnju cesta i pristupnih cesta do već izgrađenih infrastrukturnih objekata. Kako navode analitičari, kompanije iz oba sektora su izložene riziku ovisnosti o angažiranju podizvođača za izvođenje projekata, koji u oba sektora čini iznad 48 posto troška u prodaji, međutim, segment visokogradnje je zabilježio rast udjela troškova usluga u prodaji za 2,7 postotnih bodova u 2022. u poređenju s 2021. godinom.
Pročitaj više: Bučo: Budućnost niskogradnje u BiH je stabilna
Kompanije iz BiH sve manje grade u inostranstvu
U narednom periodu očekuju daljnje pritiske na troškove rada zbog povećane potražnje za projektima niskogradnje. Najavljeni projekti iz ovog segmenta su intenzivni i zahtijevat će više radne snage. Tu potrebu će kompanije dijelom zadovoljiti "uvozom" stranih radnika – pri čemu će ne samo odbraniti svoju profitabilnost nego i osiguravati operativnu provedbu projekata.
"Očekujemo nastavak niže aktivnosti u izgradnji zgrada, što će potaknuti građevinsku industriju da se više oslanja na projekte niskogradnje u bliskoj budućnosti. Niskogradnja je manje podložna fluktuacijama kamatnih stopa jer projekte finansiraju vlade ili se finansiraju kroz fondove Evropske unije. Pritisak cijena materijala, poremećaja u lancima snabdijevanja i nedostatka radne snage rezultirat će povećanim rizikom za kvalitet građevinskih radova i nastaviti rezultirati gubicima prihoda, narušavanjem ugleda te potencijalnim kaznama regulatornih tijela", upozoravaju analitičari Bloomberg Adrije.