Mostar je službeno postao Evropski grad vina Dionisio za 2024. godinu nakon svečanog prijema u Toulouseu, čime je Hercegovina nastavila osvajati priznanja i ugled u svijetu vinskog turizma.
Kako je kazao gradonačelnik Mostara Mario Kordić, ovo je izvanredno priznanje gradu, te svim ljubiteljima vina u regiji.
"Recevin Dionisio Grad Vina za 2024. godinu predstavlja iznimnu priliku za promociju Vinske ceste Hercegovine i njenih vinara te će potaknuti razvoj turizma i gospodarstva u našem gradu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo šta Mostar i Hercegovina mogu ponuditi svijetu", izjavio je mostarski gradonačelnik.
Čitaj više
Počela berba grožđa u Hercegovini, jedna od najlošijih godina za vinogradare
Hercegovina je poznata je po sortama žilavke i blatine.
16.09.2023
Uređuju se proizvodnja i tržište vina u BiH
Novi zakon omogućuje uspostavu vinogradarsko-vinarskog registra.
25.08.2023
Vino kao mogući generator razvoja Hercegovine
Priča o jednoj regiji i jednoj razvojnoj šansi.
11.09.2022
Vina iz regije kvalitetom osvajaju svijet, evo koja su najskuplja
Vina iz Adria regije stižu i do Kine i Amerike.
29.10.2022
Titulu Evropskog grada vina Dionisio dodjeljuje Evropska mreža vinskih gradova RECEVIN s ciljem promocije destinacija koje su uspješno povezale vinogradarstvo i turizam, podsjećaju iz Grada Mostara.
Ova titula posljednja je u nizu priznanja koja su hercegovački vinari i Hercegovina kao vinogradarska regija osvojili u proteklom razdoblju, uključujući članstvo Vinske ceste Hercegovine u Kulturnoj ruti Vijeća Evrope Iter Vitis, nagradu "Najbolji Iter Vitis vinski grad" za Grad Mostar, "Najbolja održiva destinacija za vinski turizam" za Grad Trebinje, "Najbolja praksa unapređenja kulturno-povijesnog nasljeđa i vina" za manastir Tvrdoš, te 39 medalja za hercegovačka vina na Decanter World Wine Awards 2023, najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina.
Kroz aktivniju prisutnost i vidljivost bosanskohercegovačkog vinogradarstva i vinskog turizma u evropskim krugovima, pozivnice za predstavnike Vinske ceste Hercegovine i vinogradarskih gradova na različite vinske događaje u Evropi postale su učestalije.
Prema riječima Vjekoslava Vukovića, dopredsjednika Vanjskotrgovinske komore, priznanje dodatno ističe značaj Hercegovine u svijetu vinskog turizma. Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i bogato iskustvo za ljubitelje vina, omogućujući im da uživaju u izvrsnim okusima lokalno proizvedenih vina dok istražuju jedinstvenu kulturnu baštinu Hercegovine.
"Ova prilika također predstavlja značajan korak prema promociji naših vina i vinogradara na međunarodnom nivou. Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ostaje posvećena podršci vinogradarima i vinarijama te nastavlja razvijati Vinsku cestu Hercegovine kao jednu od vodećih destinacija za vinski turizam", kazao je Vuković.
Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u centralnom dijelu, pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka.