U protekloj sedmici svijet je svjedočio raznim događajima, od ekonomske situacije u regiji do međunarodnih sukoba.
Rat Hamasa i Izraela - konflikt u kojem svi gube
Rat između Izraela i Hamasa u Gazi se nastavlja, a dali smo objašnjenje šta je Hamas. Dok Izrael formira vladu nacionalnog jedinstva nakon godina unutarnjih političkih tenzija, otvara se pitanje kako ovaj konflikt utječe na već dugo zakočeni mirovni proces između Izraela i Palestinaca, ali i na šire odnose snaga u regiji, posebno između Saudijske Arabije i Irana.
UN upozorava na zabranu potpune blokade Gaze prema međunarodnom pravu, dok Izrael raspoređuje vojnike uz granicu Gaze, a SAD šalje pomoć. Također, jeste li znali da prijetnje novim ratom utječu na poduzetničke ambicije studenata?
Situacija u regiji i državi
Prema analizi našeg analitičkog tima, S&P planira povećati kreditni rejting Srbije i Hrvatske. Međutim, postavlja se važno pitanje - gdje se Bosna i Hercegovina uklapa u ovu sliku? Posebno je zanimljiv stav koji ukazuje na potencijalno povoljan izlaz za Adria regiju dok se Evropa suočava s tehničkom recesijom.
Član Upravnog vijeća Evropske centralne banke Boris Vujčić upozorava da je prerano slaviti pobjedu nad inflacijom, jer će ključni ekonomski događaji u eurozoni tek dolaziti. Također, anketa o inflacijskim očekivanjima u državi pokazuje smanjenje za 0,4 posto, dok MMF ostaje pri svojoj prognozi rasta BDP-a Bosne i Hercegovine od dva posto za 2023. godinu. Istovremeno, izvoz iz BiH prema tri ključne zemlje EU bilježi pad, ostavljajući pitanje kada će se oporaviti?
Naša banka iz Banje Luke emitira zelene, odnosno ESG obveznice na Banjalučkoj berzi, čime postaje prva finansijska institucija u regiji koja će na taj način na lokalnoj berzi prikupiti sredstva.
Socijalna dilema
Najavljeno povećanje minimalne plate u Federaciji Bosne i Hercegovine od januara na hiljadu KM postavlja važno pitanje - hoće li ova promjena biti korisna ili štetna za bh. ekonomiju? Danas minimalna plata ne može pokriti ni trećinu prosječnih troškova života.
Prema podacima portala Numbeo, Sarajevo zauzima poziciju najskupljeg grada, slijede ga Banja Luka, Mostar i Tuzla. Cijene u ovim gradovima se smatraju natprosječno visokim, posebno u vrijeme postpandemijske krize, u usporedbi s manjim bh. gradovima. Država zaostaje i u održivoj transformaciji gradova kroz proizvodnju hrane. U Federaciji BiH ove godine je zabilježen značajan pad proizvodnje pšenice od čak 33 posto, a i proizvodnja drugih žitarica je u opadanju.
Ove sedmice smo se dotakli i teme da je BiH na "crnim listama" u vezi sa startupima, a aplikacije za Google ili App Store moraju se registrirati izvan zemlje. U opinionu Adele Ramić objašnjeno je zašto startup poduzetnici nisu privatnici.
Potpredsjednik BlackRocka ističe potrebu da MMF prepozna novu ekonomsku stvarnost. U međuvremenu, UniCredit Banka Banja Luka planira isplatiti dividendu od 56,8 miliona KM, dok PRO FIN nastavlja zaduživanje koje će premašiti 12 miliona KM. EP BiH upozorava kineski Konzorcij - arbitraža sve bliža zbog Bloka 7.
Pitanje koje se često postavlja u našoj regiji jeste da li balkanski nacionalizam djeluje kao kočnica ekonomskog razvoja?