U Federaciji Bosne i Hercegovine u 2023. godini proizvedeno je 57.578 tona pšenice, što je za 33,3 posto manje od ostvarene proizvodnje pšenice u 2022. godini.
Smanjenje je zabilježeno i kod proizvodnje raži za 15,5 posto, ječma za 29,4 posto i zobi za 26,6 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Kod ranog voća, ostvarena proizvodnja tokom godine, manja je kod trešanja za 38,7 posto, višanja za 23,3 posto i kajsija za 6,8 posto u odnosu na 2022. godinu, pokazuju podaci Federalnog zavoda za statistiku.
Čitaj više
Ruska pšenica preplavila tržište, cijene najniže u posljednje tri godine
Rusija bilježi rekordne isporuke pšenice.
17.09.2023
Ratari nezadovoljni: Loši prinosi i niska otkupna cijena pšenice
Teška godina za proizvođače pšenice.
27.08.2023
Poljoprivrednici na gubitku, loš prinos pšenice
U Brčko distriktu, prinosi niski, a kvalitet zrna loš.
14.07.2023
Počela žetva: Najskuplja proizvodnja pšenice u posljednjih pola vijeka
Počela je žetva pšenice u Semberiji.
04.07.2023
Otkupna cijena pšenice u RS-u od 30 do 35 feninga po kilogramu
Cijena je upola manja nego prethodne godine.
31.05.2023
Proizvođači pšenice u državi suočavaju se s teškom godinom, lošim prinosima i niskom cijenom.
Drago Novaković, predsjednik Udruženja poljoprivrednika "Sava" Selo Brezovo Polje, kazao je ranije kako su prinosi niski, a kvalitet zrna je loš, te se prinosi kreću od 100 do maksimum 400 kilograma po hektru.
Da su loši prinosi potvrdio je ranije i Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, jesen prošle godine je obećavala da bi mogla cijela pšenice biti zadovoljavajuća i da bi ta proizvodnja mogla biti profitabilna u Republici Srpskoj, naročito imajući u vidu povećanje subvencije po hektaru na 500 KM, poljoprivrednici su se odlučili za sjetvu te kulture. Dodao je da je ovo vrlo loša godina za pšenicu, tako da proizvođači ne mogu biti zadovoljni. Otkupne cijene ove godine iznosile su oko 0,30 KM po kilogramu.
''Nažalost, teška godina, napad bolesti, kiše, nevrijeme. Nije se moglo ući blagovremeno u tretmane, tako da je došlo do jednog šarolikog prinosa koji se kretao od totalno nerentabilnih dvije do 2,5 tone po hektaru, a rijetke su površine gdje je taj prinos dostizao pet do šest tona po hektaru'', kazao je Marinković za Fenu.
Kako je Bloomberg Adrija ranije izvještavala, ove godine proizvodnja pšenice je bila najskuplja u posljednjih pola vijeka.
Prema podacima Međunarodnog savjeta za žitarice (IGC), organizacije koja se bavi trgovinom žitaricama, vrijednost pšenice u posljednje tri godine, nakon rasta do aprila 2022. godine, ima tendenciju pada.
Analitički tim Bloomberg Adrije, u analizi o sirovinama, podsjeća da su prošlu godinu obilježili neizvjesnost u snabdijevanju žitaricama nakon početka rata, nepovoljni vremenski uslovi i prekidi u lancu snabdijevanja.
"Smatramo da će cijene poljoprivrednih proizvoda opasti u 2023. i 2024. zbog visoke baze iz prošle godine, ali i zbog usporavanja globalne ekonomije koja utiče na potražnju. Takođe, smiruje se situacija u vezi s izvozom žitarica iz Ukrajine i Rusije. Negativni rizici prisutni su u vidu neočekivanih vremenskih šokova, komplikacije geopolitičke situacije i bržeg oporavka globalne tražnje", objašnjava analitički tim.