Među smještajnim kapacitetima u Bosni i Hercegovini (BiH), kampovi i prostori za kampovanje bilježe najveći rast dolazaka i noćenja turista u julu ove godine u odnosu na jul prošle godine.
Kampove je u julu posjetilo 3.546 turista, koji su ostvarili 7.002 noćenja. U odnosu na juli prošle godine broj posjeta je veći za 22,2 odsto, a broj noćenja za 33,4 odsto.
U kampove sve više dolaze strani turisti, kojih je u julu bilo 3.101, a ostvarili su 6.301 noćenje ili za 27,1 odsto više noćenja nego u istom mjesecu lani.
Domaćim turistima kampovi nisu toliko privlačni, pa je u julu bilo svega 445 turista (701 noćenje). Iako domaćih turista nema mnogo, evidentan je rast interesovanja za kampove, njihovi dolasci su veći za 104,1 odsto, a broj noćenja za 139,2 odsto.
Nakon kampova, najveći rast dolazaka i noćenja turista u julu ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, bilježe hoteli i sličan smještaj, a nakon njih odmarališta i slični objekti za kraći odmor.
BiH je u julu 2023. posjetilo ukupno 206.365 turista koji su ostvarili 466.518 noćenja. Broj dolazaka veći je za 16,7 odsto, a broj noćenja za 13,5 odsto u odnosu na jul 2022.
U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 27,1 odsto, dok je 72,9 odsto učešće stranih turista.
U strukturi noćenja stranih turista u julu 2023. najviše noćenja ostvarili su turisti iz Saudijske Arabije (10,4 odsto), Turske (9,3 odsto), Srbije (7,9 odsto), Hrvatske (6,1 odsto), Ujedinjenih Arapskih Emirata (5,7 odsto), Njemačke (4,6 odsto)...
Što se tiče dužine boravka stranih turista u BiH, na prvom mjestu su turisti iz Albanije sa 4,9 noći, Kuvajta i Irana sa po 3,9 noći, Egipta 3,5, Francuske 3,4, Katara 3,3 noćenja...
Što se tiče zastupljenosti turista u entitetima, Bloomberg Adrija je pisala kako Federaciju BiH kao destinaciju za odmor bira sve više Turaka i Arapa, dok u Republici Srpskoj prednjače turisti iz Srbije, Turske, Hrvatske i Slovenije.
Više:
FBiH kao destinaciju za odmor bira sve više Turaka i Arapa
Susjedi najčešći gosti u RS-u, Turkish Airlines mogući joker
Pregovori Aerodroma Banjaluka i avioprevoznika Turkish Airlines su u toku, a cilj je uspostava linije Banjaluka - Istanbul, što bi moglo doprinijeti rastu posjeta turista i boljoj povezanosti BiH s ostatkom svijeta budući da je Istanbul hub za sve ostale avionske destinacije.
Harun Basturk, viši potpredsjednik Turkish Airlinesa za prodaju u Evropi, u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao je da Turkish Airlines trenutno ima 20 redovnih linija dostupnih iz Istanbula u BiH.
"Dodatno, obavljamo tri leta za aerodrom Sabiha Gökçen (Anadolujet), sedam letova za Antalyu i dva leta za Bodrum, koji ima najveći kapacitet u istoriji. U bliskoj budućnosti planiramo uvećati naše kapacitete, uključivanjem aviona s više sjedišta", objasnio je on.
Kako je kazao Basturk, održani su pregovori s rukovodstvom Aerodroma Banjaluka vezano za uspostavu linije. "Postoje komercijalne i strukturalne procjene aerodroma, aerodrom i dalje radi na tome. Međutim, nemamo planove da u kratkom roku pokrenemo operacije na aerodrom Banjaluka ili s njega".