U prvih sedam mjeseci ove godine zabilježen je negativan trend u vanjskotrgovinskoj razmjeni Bosne i Hercegovine sa svijetom. Od januara do jula zabilježen je pad izvoza i uvoza te rast vanjskotrgovinskog robnog deficita.
Za prvih sedam mjeseci ove godine, iz naše zemlje je izvezeno roba u vrijednosti od 10,6 milijardi KM što je za 4,5 posto manje nego u istom razdoblju 2022. godine, dok je uvoz iznosio 15,9 milijardi KM i manji je za 1,2 posto u poređenju s istim periodom 2022. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 63 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio 5,9 milijardi KM.
Sa zemljama CEFTA-e bilježimo i pad uvoza i izvoza na godišnjem nivou. S druge strane, kada je riječ o našem najvažnijem vanjskotrgovinskom partneru, zemljama Evropske unije, tu bilježimo pad izvoza i rast uvoza.
Iz BiH najviše je izvezeno mašina, metala i minerala. Mašine i metali dominiraju i na strani uvoza, a na trećem mjestu je plastična masa.
Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, Zdravko Marinković izjavio je da je smanjenje ukupnog izvoza posljedica smanjenja pojedinačnih tržišta EU usljed usporavanja privredne aktivnosti EU, te globalnih tržišnih ravnoteža izazvanim krizom u Ukrajini.
Pročitaj više: Meggle BiH započeo sa izvozom proizvoda u Austriju
BiH bilježi pad vanjskotrgovinske razmjene s međunarodnim tržištima
"U strukturi uvoza dominiraju proizvodi metalskog, agroindustrijskog i hemijskog sektora, te uvoz nafte i naftnih derivata. Smanjenje uvoza ukazuje na pad domaće potražnje, pad potražnje za energentima usljed stabilizacija tržišta, ali i smanjenja uvoza sirovina i repromatrijala za doradu", kazao je Marinković.
Kompanije iz BiH najviše su izvozile u Njemačku, Hrvatsku i Austriju, a najveći rast izvoza zabilježen je sa Finskom-183,1 posto. Kada je riječ o uvoz, najviše smo uvozili iz Italije, Njemačke i Srbije, a najveći rast uvoza zabilježen je iz Latvije i to za 260,8 posto.
''I pored ulaska njemačke privrede u recesiju u prvom kvartalu 2023. godine, izvoz je rastao usljed već unaprijed dogovorenih narudžbi i drugoročne saradnje'', kazao je Marinković.
Od ostalih vodećih izvoznih tržišta u zadnjih nekoliko godina BiH ima pozitivne trendove sa Hrvatskom, Slovenijom i Austrijom, te se ista dinamika može očekivati do kraja godine.