Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTKBiH) pozvala je na hitno rješavanje problema koji se odnose na duga zadržavanja i zastoje na graničnim prijelazima s Republikom Hrvatskom. VTKBiH predlaže otvaranje dodatnog BIP-a (granični prijelaz sa potpunim inspekcijskim nadzorom) i "zelenih koridora".
Također, zatražili su produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora u sezoni.
Direktorica sektora privrede VTKBiH Ognjenka Lalović rekla je da postoji problem prilikom tranzita kroz Hrvatsku kada je riječ o izvozu roba iz BiH. Kaže kako Hrvatska služi samo kao tranzitna zemlja, dakle kupci su negdje drugo u EU.
"Imamo sezonski izvoz voća i povrća, ograničen rad fitosanitarnih službi na granici sa EU, kao i ograničen broj prelaza preko kojih možemo izvoziti tu robu. Često dolazi do zastoja na granici, a u većini slučajeva, pogotovo kod izvoza svježeg voća i povrća", dodala je Lalović.
Izvoznici sezonske, svježe, lakokvarljive robe su pod velikim opterećenjem zbog postojanja samo dva granična prijelaza. To su Stara Gradiška i Nova Sela, na kojima se mogu obezbijediti fitosanitarni certifikati.
Pročitajte: BiH najviše izvozi u Hrvatsku, a uvozi iz Italije
Problemi se dodatno usložnjavaju primjenom Provedbene Uredbe EU 2021/2285, prema kojoj pošiljku drveta i proizvoda od drveta (i to nezavisno o termičkoj obradi) mora pratiti fitosanitarni certifikat.
Udruženje međunarodnih drumskih prijevoznika tereta mjesecima apeluje i ukazuje da su kilometarske kolone vozila ispred graničnih prijelaza neprihvatljive, te da je zadržavanje ogromnog broja vozača u tim kolonama danonoćno.
Podaci nadležnih institucija govore da je prvi put pokrivenost uvoza izvozom nadmašila 100 posto i u prvom tromjesečju iznosila je 102,8 posto, a u drugom 102,6.
"Značaj regionalne saradnje i povezivanja najbolje se ogleda kroz ekonomske parametre. Mi bilježimo dobre rezultate u spoljnotrgovinskoj razmjeni, ali uspjeh bi bio još veći da smo dio pozitivnih regionalnih tokova u okviru inicijative 'Otvoreni Balkan'", poručio je resorni minisar Staša Košarac.
Domaće prepreke
Sa svojim zemljopisnim položajem Bosna i Hercegovina krije potencijal jednog od ključnih robnih čvorišta Europe ali i šire. Potencijal koji je daleko od iskorištenog bit će dodatno prigušen. Novi Zakon o carinskoj politici BiH će prvog kolovoza stupiti na snagu.
Vijeće stranih investitora teži ka izmjeni Odluke o provođenju Zakona o carinskoj politici u BiH s ciljem da se zadrži pojednostavljeni postupak carinjenja po fakturi. Nikakva dodatna regulativa, rasprave ni kalkulacije nisu potrebne s obzirom da se takav postupak carinjenja trenuto primjenjuje.
Više na: Izvoznici oštećeni Zakonom o carinskoj politici, moguća i poskupljenja
Kako su rekli za Bloomberg Adriju, izmjena Odluke "nije u suprotnosti sa novim Zakonom o carinskoj politici u BiH." Njihov imperativ je da se zadrži mogućnost izvoza 24 sata dnevno, tokom sedam dana u tjednu, umjesto planiranog skraćenja perioda izvoza na 10 sati dnevno, tokom šest dana u tjednu.
Umjesto pomoći u obliku olakšica, a da se ne spominje razvoj sustava za optimizaciju kretanja postojećih robnih tokova, tvrtke će imati dodatni teret na ramenima. Taj teret nose, uz trenutne ekonomske okolnosti, na putu za prisustvo na tržištu Europske unije i prekomorskih zemalja.
Iz Vijeća stranih investitora kažu da pojednostavljeni carinski postupak izvoza po fakturi "direktno utiče na povećanje količina izvoza u kratkom vremenskom periodu, odnosno na brži izvoz i povećanje proizvodnje, te ekonomski razvoj i razvoj cjelokupne privrede Bosne i Hercegovine."
Procjene Vijeća su da će novi Zakon smanjiti izvoz od 25 do 40 posto za najveće izvoznike u Bosni i Hercegovini, koji imaju odobren pojednostavljeni postupak carinjenja po fakturi. Smatraju da će posljedica biti gubitak od nekoliko stotina milijuna eura prihoda u jednoj godini.