Potrošačke cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u junu ove godine pale su za 0,5 odsto u odnosu na maj, što je uticalo i na to da se godišnja inflacija smanji na 3,5 odsto.
Najviše su pale cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata, koje su manje za 1,5 odsto u maju u odnosu na april. Pojeftinili su i hrana i bezalkoholna pića za 0,9 odsto te odjeća i obuća za 0,5 odsto.
Cijene alkoholnih pića i duvana te obrazovanja nisu mijenjane, dok su najviše poskupjeli namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje za 1,1 odsto te restorani i hoteli za 0,4 odsto.
Podatke o inflaciji za Republiku Srpsku, kao i za cijelu BiH očekujemo iduće sedmice.
Proizvođačke cijene
U junu 2023. godine cijene proizvođača industrijskih proizvoda u FBiH su pale za 0,2 odsto u odnosu na prethodni mjesec.
Cijene su pale u grupama intermedijarnih proizvoda, osim energije, za 0,6 odsto, kapitalnih proizvoda za 0,1 odsto.
Cijene su porasle u grupama netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,9 odsto, energije za 0,2 odsto i trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,1 odsto.
Jeftinije je bilo vađenja ruda i kamena za 0,8 odsto, prerađivačka industrija za 0,3 odsto, dok su cijene porasle u području proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija za 1,6 odsto.
Cijene proizvođača industrijskih proizvoda u junu ove godine su pale za 1,5 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
Više: Godišnja inflacija u BiH 6,5 odsto, zabilježen mjesečni pad cijena
Centralna banka BiH je revidirala projekcije inflacije za 2023. godinu i to na 7,7 posto, što je za 1,6 procentnih poena više u odnosu na projekciju iz novembra 2022. godine.
"Ključni razlog za reviziju na više je nastavak rasta cijena hrane, za koje se očekuje da budu više za 12 posto na godišnjem nivou u 2023. godini, kao i rast temeljne inflacije", naveli su iz CBBiH.
Proizvođači navode da konačnu cijenu formiraju na osnovu cijena svih ulaznih sirovina, a neke od njih i dalje bilježe rast.
"Kao industrija koja vrši klanje i daljnju proizvodnju, ne zavisimo isključivo od cijena mesa i cijena žive stoke. Sve se mora uzeti u obzir - cijena ambalaže, začina, svega onoga što mi u proizvodnji koristimo. Što se tiče cijene svježeg mesa, to zavisi od cijene žive stoke, a uzgoj zavisi od drugih faktora kao što je cijena žitarica", za Bloomberg Adriju kaže Azra Ganibegović, direktorica prodaje gotovih proizvoda Mesne industrije Bajra, o čemu smo pisali u današnjoj temi o globalnim cijenama hrane koje padaju i možemo li isto očekivati i u BiH.