Ukinuti akcize na gorivo ili podijeliti gotovinske vaučere, pitanje je koje je na društvenim mrežama postavio profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Ante Domazet. Domazet se pita koje je od ta dva rješenja pravednije za građane.
"U vezi sa prijedlogom za privremeno ukidanje akciza na benzin i dizel govori se o efektu smanjenja cijena goriva za čitavu BiH od oko 500 miliona KM za devet mjeseci trajanja te mjere, od čega se 70 posto ili 350 miliona KM odnosi na FBiH. Koristi od ukidanja akciza imali bi oni koji kupuju gorivo. Dakle, što više trošiš goriva, što više voziš imaš veće koristi od ukidanja akciza. Ako uopće ne koristiš automobil, nemaš nikakve koristi od ukidanja akciza", smatra on.
Dalje predlaže alternativno rješenje i to da se svakom punoljetnom građaninu podijeli vaučer od 200 KM za kompenzaciju troškova života zbog inflacije, što će, kako kaže, za oko 1,75 miliona ljudi iznositi tačno 350 miliona KM.
"Neka svaki vlasnik vaučera odlučuje gdje će taj svoj novac potrošiti - za kupovinu hrane, za rezervoar goriva za svog ljubimca ili za romantičnu večeru. Nakon svega, za šta ste vi, za ukidanje akciza, smanjivanje javnih prihoda i usmjeravanje koristi od te mjere prema onima koji najviše troše gorivo, ili za to da, se akcize ne diraju, a iz ostvarenih javnih prihoda zbog rasta inflacije (kao prva mjera, iza koje bi slijedile mjere koje više podržavaju siromašne) podijele svim punoljetnim građanima vaučeri od po 200 KM", pita se Domazet.
Pročitajte još: Usvajanjem dvije mjere gorivo bi bilo jeftinije za 0,54 KM
Domazetov prijedlog sličan je rješenju Vlade Federacije BiH koja s vaučerima od 200 KM nastoji pomoći turističkom sektoru u ovom entitetu. Za tu svrhu osigurano je dva miliona KM.
Bosna i Hercegovina u maju dosegla je novu rekordnu inflaciju od 14,4 posto. Prema podacima Agencije za statistiku BiH za maj ove godine, u odnosu na maj prošle godine, najviše su rasle cijene prevoza (30,3 posto) te hrane i bezalkoholnih napitaka (22,7).
Zanimljivo je da građanima poskupljenja i ne smetaju previše, bar tako kažu u Instituciji ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH. Oni su u ovoj je godini zaprimila preko 400 različitih žalbi potrošača, no iznenađujuće mali broj njih odnosio se na porast cijena u trgovinama i na benzinskim pumpama.