Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini (BiH) pale su u maju u odnosu na april ove godine, što je doprinijelo tome da se i godišnji nivo inflacije smanji.
Na mjesečnom nivou cijene, mjerene indeksom potrošačkih cijena, pale su za 0,2 odsto, dok je na godišnjem nivou zabilježen rast nivoa cijena od 6,5 odsto.
U maju su, u odnosu na april, najviše poskupjeli proizvodi i usluge u restoranima i hotelima (2,1 odsto), a najmanje obrazovanje (0,1 odsto), dok je pojeftinjenje zabilježeno u prevozu, stanovanju i režijskim izdacima i za odjeću i obuću.
Na godišnjem nivou cijene su najviše "skočile" u oblasti stanovanja i režijskih izdataka (12,6 odsto) i za hranu i bezalkoholne napitke (11,1 odsto), dok je najmanji rast cijena bio u komunikacijama (1,3 odsto). Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljcima prevoza (8,9 odsto) i odjeće i obuće (6,9 odsto).
Prošle sedmice objavljeni su entitetski podaci koji su pokazali da inflacija u Republici Srpskoj usporava i na godišnjem nivou iznosi 7,3 odsto, dok je u Federaciji BiH pala na 5,8 odsto u maju ove u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) procjenjuje da inflatorni pritisci slabe, ali da ekonomska aktivnost u prvoj polovini 2023. godine nastavlja usporavati rast.
U posljednjim Brzim procjenama za drugi kvartal 2023. godine navodi se da CBBiH očekuje slabljenje inflatornih pritisaka do kraja trećeg kvartala 2023. godine.
"Naša trenutna procjena ukupne inflacije za prvo polugodište iznosi 9,7 odsto, a za prvih devet mjeseci 8,1 odsto", ističu u CBBiH.
Godišnja stopa inflacije u Evrozoni u maju je iznosila 6,1 posto, a u Evropskoj uniji 7,1 posto.
Iako je Fed napravio pauzu u monetarnom zaoštravanju, Evropska centralna banka je na posljednjem sastanku ponovo podigla stope za 25 baznih poena, a predsjednica Christine Lagrde je poručila da će kamate rasti i u julu.
Direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH Jasmin Mahmuzić rekao je za Bloomberg Adria TV da je inflacija došla do određenog dijela gdje se restriktivnom monetarnom politikom ne može uticati.
"Upitno je da li se inflacija u evrozoni i Sjedinjenim Američkim Državama može svesti na ciljani nivo od dva odsto bez otvaranja određene recesije unutar privrede", rekao je Mahmuzić i najavio da regulatori u BiH pripremaju nove mjere ako nastave rasti nenamjenski krediti.