Kreativna industrija u Bosni i Hercegovini obuhvata širok spektar sektora, uključujući festivale, vizualnu umjetnost, film, muziku, književnost, modu i videoigre. Festivali imaju značajan utjecaj na ekonomiju zemlje privlačeći turiste, generirajući prihode i stvarajući radna mjesta.
Najpoznatiji bh. festival svakako je Sarajevo Film Festival, ali tu su još i Mostar Summer Fest i Jazz Fest Sarajevo te Garden of Dreams, koji doprinose turizmu, kulturnoj raznolikosti i razvoju kreativne industrije.
Kad je riječ o Adria regiji, najpoznatiji je Exit festival u Srbiji, koji ima značajan utjecaj na ekonomiju ove države, ali i regiona. Posjetitelji iz cijelog svijeta nakon festivala često putuju u obližnje zemlje, što znatno utječe na turizam i privredu.
Čitaj više
Iako prihoduje milijarde, kreativna industrija u BiH nepoznanica
Jedna od najbrže rastućih industrija u BiH nema podršku.
07.12.2022
Južna Koreja kao svjetski primjer razvoja kreativne industrije
Kako stoje zemlje regije u ovom sektoru?
16.12.2022
Naša zemlja ima bogatu kulturnu tradiciju i raznolikost, što se odražava u raznovrsnim festivalima koji se održavaju širom zemlje. Sarajevo Film Festival je jedan od najpoznatiji filmskih festivala u regionu, a privlači brojne domaće i međunarodne filmske profesionalce i posjetioce. Ovaj festival je postao važan događaj za promociju filmske umjetnosti i razmjenu ideja, te za turizam i prepoznatljivost naše zemlje. Mnogi gradovi širom zemlje imaju svoje lokalne festivale koji slave tradiciju, muziku, književnost, film i druge umjetničke discipline.
Exit je izdanjem 2022. godine privredi Novog Sada i Srbiji donio 19,7 miliona eura, dok je od osnivanja ovog festivala ukupan doprinos iznosio više od 220 miliona eura, pokazuje istraživanje novosadskog "TIM Centra", koje je rađeno na uzorku od 1.350 posjetilaca festivala. Prema podacima, prošle godine je kroz festivalske kapije prošlo više od 200.000 posjetilaca, iz 107 zemalja svijeta, a što se tiče regiona, prednjače posjetitelji iz Slovenije, BiH i Hrvatske.
UNESCO je na svoju listu kreativnih gradova uvrstio Sarajevo kao grad filma, a SFF ima veliki utjecaj na ekonomiju države. Kompanija Olsberg SPI, specijalizirana u području kreativne industrije, sprovela je posljednje istraživanje za period 2017. - 2019. godine, a istraživanje je pokazalo kako je 2019. godine direktan doprinos SFF-a dosegao šest miliona KM, dok je ukupna potrošnja festivala iznosila 13,9 miliona KM. Novo istraživanje za period tokom pandemije tek će uslijediti, međutim, SFF je i u godinama pandemije pokazao svoju moć prilagođavajući se tadašnjim uslovima.
Producentica Amra Bakšić Čamo govorila je ranije za Bloomberg Adria Start o kreativnoj industriji u regiji te kazala kako filmska industrija može biti generator razvoja ekonomije. Objasnila je kako proizvodi kreativne industrije čine tri posto ukupnog globalnog izvoza robe.
"Radi se na tome da gradovi koji imaju razloge da privuku, zbog pozicije ili zbog razloga kreativnih industrija, rade na tome da privuku festivale. Sada sa SFF-om, to je najvidljiviji dio onoga što Sarajevo nudi, ali ima Sarajevo još festivala. Mi bismo morali raditi na tome da na neki način Sarajevo bude mjesto festivala", objasnila je Bakšić Čamo.
Prihodi s festivala za svaku državu, između ostalog, dolaze od prodaje karata, smještaja, hrane, suvenira, transporta. Za Bosnu i Hercegovinu festivali su značajna kulturna manifestacija te igraju važnu ulogu u kreativnoj industriji zemlje.
Kako je ranije kazao Adnan Delić, ministar privrede Kantona Sarajevo, kreativna industrija ima ogroman potencijal, ali kod nas još uvijek nije prepoznata u punom značenju, niti potencijalu kao industrija na koju se može i treba ozbiljno računati. ''Ni zakonski okvir niti sama poslovna zajednica još uvijek ne prepoznaju puni kapacitet kreativne industrije''.
Garden of Dreams Festival 2023
Juni u BiH donosi nam trodnevni festival - Garden of Dreams Festival 2023, koji na umjetničku scenu dovodi poznata imena sa svjetske scene. Kako su organizatori festivala kazali za naš medij, njihov cilj je da ovaj festival uspostave kao važan katalizator socio-ekonomskog razvoja glavnog grada, ali i cijele države.
Tri su ključna događaja. Festival otvara nastup Toma Odella i regionalne zvijezde Vojka V, kao i Who See, Artan Lili, Velahavle i Brown Sugar. Drugi dan donosi nastupe velikana svjetske elektronske scene na dva odvojena stage - Chrisa Liebinga, Echonomist, Woo York, After Affair, Kristijan Molnar, Rajot, Luka Čikić. Posljednji dan nastupaju Ame, Recondite, Ruede Hagelstein, Goran Emkić, Ena Smajić, Adnoir.
Renad Čelik, jedan od organizatora festivala Garden of Dreams, kaže kako je ideja proizašla iz zajedničke želje da stvore prostor u kojem umjetnost i muzika mogu napredovati uz promociju kulturne razmjene i saradnje.
"Ovi događaji imaju veliki značaj za kulturu i privredu naše zemlje. Festivali kao što je Garden of Dreams imaju potencijal da privuku domaće i međunarodne posjetitelje, pozitivno utječući na turizam i generišući ekonomsku aktivnost. Kao i renomirani festivali poput Exit festivala, koji su donijeli značajna sredstva i utjecali na turizam. Cilj nam je da festival Garden of Dreams uspostavimo kao važan katalizator socio-ekonomskog razvoja Sarajeva i BiH", objašnjava Čelik za Bloomberg Adriju.
Organizacija ovog događaja je složen poduhvat. Zahtijeva pažljivo planiranje, saradnju i koordinaciju. Proces pripreme obično počinje šest mjeseci unaprijed, uključujući posvećen tim organizatora, umjetnika, produkcijskih ekipa i volontera. Kako kaže Čelik, dolazak do umjetnika je posebna priča – stupaju u kontakte putem različitih kanala, uključujući direktne kontakte, umjetničke agencije i industrijske veze.
"Usklađivanje rasporeda i osiguravanje učešća raznolikog spektra umjetnika može biti izazov, ali ulažemo značajan napor da pripremimo uzbudljivu postavu i osiguramo nezaboravno iskustvo za polaznike. Osim toga, osiguravanje adekvatnih resursa, upravljanje logistikom i stvaranje besprijekornog iskustva događaja neki su od drugih izazova kojima se krećemo kroz proces organizacije", kaže Čelik.
BiH ima velikih prednosti kada je riječ o festivalima. Unatoč izazovima, oni imaju sposobnost da ožive kulturnu scenu, povećaju turistički promet i potaknu ekonomski razvoj. Oni predstavljaju platformu za promicanje umjetnosti, razmjenu ideja i dijalog među umjetnicima i kreativcima. Kroz svoju raznolikost i inovativnost festivali u Bosni i Hercegovini pridonose izgradnji prepoznatljivog identiteta zemlje.