U martu u Bosni i Hercegovini nastavljen je mjesečni i godišnji nominalni i realni rast plata. Prosječna neto plata u BiH u martu ove godine je iznosila 1.260 KM, što pokazuje nominalan rast za četiri posto i realni za 3,6 posto u odnosu na februar 2023. godine. Bruto plata je iznosila 1.942 KM te je nominalno viša za 4,3, a realno za 3,8 posto.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plata na godišnjem nivou je nominalno viša za 15,4 posto, a realno za 4,6 posto. Na godišnjem nivou bruto plata je zabilježila nominalni rast od 16 posto i realni od 5,2 posto.
Najviše prosječne plate su registrovane u sektoru informacija i komunikacija, a slijedi sektor proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, te finansijski sektor.
S druge strane, najniže plate primaju zaposleni u uslužnom i ugostiteljskom sektoru, građevinarstvu i trgovini.
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju kako će neto zarade u regiji u narednom razdoblju većinski bilježiti blagi pozitivan rast kao rezultat specifičnih okolnosti na tržištu rada, koje je i dalje pod utjecajem pandemije.
Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mart 2023. godine iznosila 2.892 KM, dok je u aprilu iznosila 2.916,90 KM. Minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH je 596 KM, što je dovoljno za pokrivanje oko 20,4 posto potrošačke korpe.
Bloomberg
Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, izjavio je kako sindikati neće odustati od borbe da bude usvojen Zakon o minimalnoj plati, kojim će ona biti definisana u iznosu 1.000 KM.
U Prvomajskom proglasu naveo je da su svjesni da ova plata nije dostatna, ali bi bila od pomoći desetinama hiljada radnika čija je plata 596 KM.
Poslodavci smatraju da je minimalna plata od 1.000 KM nerealna i da će zbog toga bankrotirati, navodi on, dodavši kako "sve to govore u odijelima koja koštaju 10 minimalnih radničkih plata dok planiraju na kojoj egzotičnoj destinaciji će ove godine provesti odmor i birajući novi luksuzni automobil - prešućujući da na račun tih radnika iz godine u godinu bilježe višemilionske profite".
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...
Najavljeno poskupljenje električne energije u Bosni i Hercegovini, koje će se za domaćinstva kretati u rasponu od 4,8 do 8 posto u zavisnosti od potrošnje, dolazi u jeku već povišene inflacije i rastuće nesigurnosti na energetskom tržištu.
Bloomberg Adria je još nakon saopćenja EPBiH da je nivo akumulacije HE Jablanica niži za oko 4,5 metara u odnosu na prethodne godine, prognozirala da će doći do poskupljenja struje.
Adnan Smailbegović iz Udruženja poslodavaca FBiH kaže za Bloomberg Adria da bi poslovna zajednica podržala model fiskalne devalvacije jer se rasterećuje rad i otvara prostor za povećanje plata i životnog standarda.
Održivi razvoj predstavlja poseban izazov za Bosnu i Hercegovinu (BiH). Trenutno ulaganje oko 1.545 dolara po stanovniku u troškove vezane za Ciljeve održivog razvoja (SDG) je 62 odsto ispod prosjeka sličnih zemalja.
Pitanje primjene CBAM-a u BiH sve češće izaziva konfuziju u javnosti, iako su rokovi koje je postavila Evropska unija jasni – puna primjena CBAM-a, uključujući i finansijsku obavezu kupovine CBAM certifikata za pokriće stvarnih emisija CO₂, počinje 1. januara 2026. godine.
Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) zadužena je prodajom obveznica na Londonskoj berzi za 350 miliona evra. Evri stižu i vlast će imati novca da finansira budžet bez obaveza da provede reforme.
Energenti nose 11 odsto težine u indeksu potrošačkih cijena u Bosni i Hercegovini (BiH), te bi najavljeno povećanje cijene struje od 4,8 do osam odsto moglo u četvrtom kvartalu povećati inflaciju.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...