U martu u Bosni i Hercegovini nastavljen je mjesečni i godišnji nominalni i realni rast plata. Prosječna neto plata u BiH u martu ove godine je iznosila 1.260 KM, što pokazuje nominalan rast za četiri posto i realni za 3,6 posto u odnosu na februar 2023. godine. Bruto plata je iznosila 1.942 KM te je nominalno viša za 4,3, a realno za 3,8 posto.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plata na godišnjem nivou je nominalno viša za 15,4 posto, a realno za 4,6 posto. Na godišnjem nivou bruto plata je zabilježila nominalni rast od 16 posto i realni od 5,2 posto.
Najviše prosječne plate su registrovane u sektoru informacija i komunikacija, a slijedi sektor proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, te finansijski sektor.
S druge strane, najniže plate primaju zaposleni u uslužnom i ugostiteljskom sektoru, građevinarstvu i trgovini.
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju kako će neto zarade u regiji u narednom razdoblju većinski bilježiti blagi pozitivan rast kao rezultat specifičnih okolnosti na tržištu rada, koje je i dalje pod utjecajem pandemije.
"Tržište rada nije se u potpunosti oporavilo od pandemijskog razdoblja, i dalje se u mnogim djelatnostima traže zaposlenici, zatim imamo negativna demografska kretanja, uz i dalje upornu emigracijsku aktivnost, te odluku poslodavaca da radnike zadrže boljim plaćama jer se i ovako muče da pronađu nove", rekao je Ivan Odrčić, analitičar Bloomberg Adrije. Pročitaj više: Utaja poreza guši bh. ekonomiju, 30 posto radnika prima plaću na ruke MMF od Vlade FBiH tražio povećanje kamata i umanjenje plata Neto plaća nominalno viša za šest posto
Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mart 2023. godine iznosila 2.892 KM, dok je u aprilu iznosila 2.916,90 KM. Minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH je 596 KM, što je dovoljno za pokrivanje oko 20,4 posto potrošačke korpe.
Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, izjavio je kako sindikati neće odustati od borbe da bude usvojen Zakon o minimalnoj plati, kojim će ona biti definisana u iznosu 1.000 KM.
U Prvomajskom proglasu naveo je da su svjesni da ova plata nije dostatna, ali bi bila od pomoći desetinama hiljada radnika čija je plata 596 KM.
Poslodavci smatraju da je minimalna plata od 1.000 KM nerealna i da će zbog toga bankrotirati, navodi on, dodavši kako "sve to govore u odijelima koja koštaju 10 minimalnih radničkih plata dok planiraju na kojoj egzotičnoj destinaciji će ove godine provesti odmor i birajući novi luksuzni automobil - prešućujući da na račun tih radnika iz godine u godinu bilježe višemilionske profite".