Promet industrije u Bosni i Hercegovini zabilježio je treći uzastopni mjesečni pad. Tako je u martu u poređenju s februarom promet industrije zabilježio pad od 0,9 posto, dok je u poređenju s martom prošle godine, promet manji za 9,6 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Na mjesečnom nivou i na domaćem i na stranom tržištu je zabilježen pad od 0,9 posto, dok je na godišnjem nivou na domaćem tržištu zabilјežen pad od 7,7 posto, a na stranom tržištu pad 11 posto.
U martu 2023. u poređenju sa februarom 2023. rast prometa zabilježen je kod energije, kapitalnih proizvoda i trajnih proizvoda za široku potrošnju, dok je promet intermedijarnih proizvoda i netrajnih proizvoda za široku potrošnju manji.
Na godišnjem nivou rast prometa je zabilježen kod kapitalnih proizvoda, netrajnih proizvoda za široku potrošnju i trajnih proizvoda za široku potrošnju. S druge strane zabilježen je pad prometa intermedijarnih proizvoda i energije.
Industrijska proizvodnja je u martu u poređenju s februarom zabilježila rast od 1,7 posto, dok je u poređenju s martom prošle godine pala za 4,3 posto. Industrijska proizvodnja je u februaru zabilježila i godišnji i mjesečni pad, dok je u januaru rasla na mjesečnom nivou, a na godišnjem nivou je zabilježen pad.
U martu je na mjesečnom nivou najveći rast zabilježen u proizvodnji ostalih saobraćajnih sredstava, dok je najveći pad zabilježila proizvodnja gotovih metalnih proizvoda. Na godišnjem nivou najveći rast su zabillježile usluge popravka i instaliranja mašina i opreme, dok je najveći pad zabilježila duhanska industrija, jer je u martu prošle godine ugašena posljednja fabrika iz ove industrije-Fabrika duhana Sarajevo.
Industrijska proizvodnja u martu je na mjesečnom nivou pala u oba bosanskohercegovačka entiteta. Također i u FBiH i u RS je zabilježen rast proizvođačkih cijena u industriji.
Direkcija za ekonomsko planiranje BiH predviđa da bi u periodu 2023.-2025. fizički obim industrijske proizvodnje u BiH mogao ostvariti prosječan godišnji rast od oko pet posto.
U posmatranom periodu u BiH se, kao i u svijetu, očekuje usporavanje ekonomskog rasta, što će se odraziti i na kretanje obima proizvodnje, zaposlenosti i izvoza.
Iz Direkcije također navode da će tokom ovog perioda kretanja u okviru industrijske proizvodnje, osim ekonomskih kretanja u vanjskom okruženju, dosta zavisiti i od internih dinamika u BiH.
U ovom periodu očekuje se poboljšanje implementacije reformskih mjera na unapređenju poslovnog ambijenta, koje provode nadležne institucije u BiH, jer je poboljšanje poslovnog ambijenta preduslov za povećanje ulaganja i domaćih i stranih, naglašava se u informaciji.
Prognoze
Analitičari Bloomberg Adrije nemaju optimistične prognoze kada je riječ o industrijskoj proizvodnji u Adria regiji.
"U 2023. godini očekujemo da će industrijska proizvodnja biti u padu ili eventualno stagnirati u nekim jačim sektorima", napominju analitičari Bloomberg Adrije.
Svoja očekivanja temelje na očekivanom usporavanju ekonomije, posebno u Zapadnoj Evropi, primjerice, u automobilskoj industriji. Učinci tog usporavanja će se kapilarno proširiti i na ostatak Evrope.
Domaća potražnja također je pod upitnikom. Teško je očekivati da će se nastaviti snažan oporavak zabilježen nakon pandemije. Visoka inflacija dodatno će nagrizati potrošačke navike, što će ostaviti traga na dijelu industrije okrenutom domaćoj potrošnji. Visoke cijene će kroz troškove utjecati i direktno na proizvođače, napominju analitičari koji drže da će kamatne stope nastaviti rasti, ali da će taj učinak nešto više utjecati na dvije države regije koje su u eurozoni.