Bosna i Hercegovina nastavlja bilježiti negativne trendove u industrijskoj proizvodnji. Tako je u junu industrijska proizvodnja pala drugi mjesec uzastopno, čemu je najviše doprinijela manja proizvodnja u prerađivačkoj industriji. Pad na godišnjem nivou predvodi smanjena proizvodnja električne energije.
Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u BiH u junu 2024. u poređenju s majem bilježi pad od 0,4 posto, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH. Na godišnjem nivou, industrijska proizvodnja je manja za 5,6 posto.
U junu je, u poređenju s majem, zabilježen rast proizvodnje kapitalnih proizvoda, dok je pad evidentiran kod trajnih i netrajnih proizvoda za široku potrošnju, intermedijarnih proizvoda i energije.
Posmatrano prema područjima djelatnosti, rasla je proizvodnja u rudarstvu, dok prerađivačka industrija i proizvodnja energije bilježe pad. Rast proizvodnje u rudarstvu predvođen je rastom vađenja metalnih ruda od 23,1 posto. U okviru prerađivačke industrije najveći pad od 75,2 posto bilježi proizvodnja ostalih prijevoznih sredstava, a slijedi proizvodnja drveta i proizvoda od drveta s padom proizvodnje od 11,1 posto i proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda koja je pala za 10,3 posto. S druge strane, najveći rast od 36,6 posto evidentiran je u proizvodnji papira i proizvodnji računara te elektroničkih i optičkih proizvoda - 27,5 posto.
Pročitaj više: Ključna sirovina za proizvodnju papira nikad skuplja
BBA analiza: Metalska industrija suočena s padom prodaje i niskom profitabilnošću
Kako do većeg izvoza, ključa ekonomskog rasta u BiH
Na godišnjem nivou proizvodnja svih vrsta proizvoda i u svim područjima djelatnosti zabilježila je pad. Ostala prijevozna sredstva čija je proizvodnja manja za 58,1 posto i manja proizvodnja motornih vozila od 33,2 posto predvode pad proizvodnje u prerađivačkoj industriji. Najveći rast proizvodnje od 34,9 posto bilježi farmaceutska industrija.
Bosna i Hercegovina se prošle godine suočila s padom industrijske proizvodnje od 3,8 procenata, a negativne tendencije sektor je počeo bilježiti još sredinom 2022.
"Trend je uglavnom bio vođen smanjenjem proizvodnje osnovnih metala i gotovih metalnih proizvoda (zbog slabije potražnje glavnih izvoznih partnera), usko vezanih za rudarsku djelatnost (koja je također u padu). Ovaj trend preslikao se na izvoznu stranu, pa je tako izvoz željeza i čelika, kao i proizvoda od tih metala, opao za 15 posto međugodišnje u 2023., dok su aluminij i proizvodi od njega bili u minusu za 45,7 posto", naveli su analitičari Bloomberg Adrije u svojoj analizi.
U junu je zabilježen i pad prometa industrije kako na mjesečnom tako i na godišnjem nivou. Na mjesečnom nivou pad je iznosio 1,2 posto. Ako uporedimo tržišta, na domaćem je zabilјežen rast od 0,9 posto, dok je na stranom promet pao za 3,2 posto. Na godišnjem nivou, promet na domaćem tržištu je porastao za 0,3 posto, a na stranom je zabilježen pad od 3,4 posto.
U junu, u poređenju s majem, rast prometa evidentran je kod energije i kapitalnih proizvoda, dok je u poređenju s junom prošle godine rast prometa zabilježen kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju.
Asmir Numanović iz kompanije Alma Ras kazao je ranije u emisiji Start Bloomberg Adrije da su se globalna kretanja u prošloj godini, posebno u Evropskoj uniji kao najznačajnijem partneru, odrazila na potražnju za bh. proizvodima.
"Ovo nas je dodatno uvjerilo da moramo raditi na proširenju spektra naših poslovnih partnera, umjesto da budemo zavisni samo od jednog. To je uticalo na naše poslovne odluke i sigurno je da moramo širiti svoje poslovanje na druge partnere", kazao je Numanović.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će stope rasta industrija u Adria regionu tokom 2024. doći na jednocifrene vrijednosti na kraju godine. Prognoziraju da će poslije lijenog početka godine vanjska tražnja biti sve jača kako bude odmicalo vrijeme. Uz to, ocjenjuju da će doći do oporavka uvoza, kako proizvodnja i domaća potrošnja budu rasle.
"Industrije u Adria regionu već primjećuju poboljšanja u svojim knjigama narudžbi od početka 2024. godine, iako ankete pokazuju da je raspoloženje i dalje u crvenom (većina učesnika smatra da su porudžbine ispod uobičajenih nivoa). Izvozna strana ostaje dublje u negativnoj zoni, što sugeriše da industrija vidi bolje izglede za domaću tražnju. Dok vanjska tražnja bude jačala i uvoz se poboljšavao, izvoz će slijediti istu tendenciju, oporavljajući se kako godina bude odmicala", navodi analitički tim.