Ukupan promet distributivne trgovine u četvrtom kvartalu 2022. godine u Bosni i Hercegovini ostvario je rast u iznosu od 2,4 posto u odnosu na treći kvartal 2022. godine. U poređenju s istim kvartalom prošle godine ostvaren je rast u iznosu u od 19,7 posto, saopćeno je iz Agencije za statistiku BiH.
Najveći rast prometa u četvrtom kvartalu u poređenju s trećim ostvaren je u djelatnosti trgovine motociklima, dijelovima i priborom za motocikle te održavanja i popravka motocikala u iznosu od 46,5 posto (117,3 posto u poređenju s istim kvartalom prošle godine). Rast prometa ostvaren je u trgovini na veliko i malo motornim vozilima i motociklima i trgovini na malo u iznosu od 4,8 posto (u poređenju s istim kvartalom 2021. iznosio je 17,4 posto), dok je u trgovini na veliko ostvaren rast prometa u iznosu od 0,6 posto (21,5 posto u odnosu na četvrti kvartal 2021.).
Najveći pad prometa u četvrtom kvartalu u poređenju s trećim zabilježen je u djelatnosti trgovine na veliko uz naknadu ili na osnovu ugovora u iznosu od 6,1 posto. U poređenju sa četvrtim kvartalom 2021. najveći pad prometa zabilježen je u djelatnosti trgovine na veliko poljoprivrednim sirovinama i živim životinjama u iznosu od 0,6 posto.
U strukturi ostvarenog prometa ukupne trgovine u četvrtom kvartalu 2022. godine najveće učešće ostvareno je u trgovini na veliko (56,3 posto), potom slijede trgovina na malo (37,5 posto), te trgovina i održavanje motornih vozila i motocikala (6,2 posto).
Indeks prometa distributivne trgovine u BiH u četvrtom kvartalu 2022. godine ostvario je rast od 65,4 posto u odnosu na baznu (2015) godinu.
Pročitaj više: Inflacija guši maloprodaju u regiji, ali BiH jedina odolijeva
Maloprodaja u BiH bilježi finansijski rast i količinski pad
U decembru se najviše kupovala odjeća i obuća
Rast indeksa prometa ostvaren je u trgovini na veliko i malo motornim vozilima i motociklima za 89,8 posto, trgovini na veliko 63,3 posto, te u trgovini na malo 65,3 posto u odnosu na baznu (2015) godinu.
Ukupan promet ostalih usluga u četvrtom kvartalu 2022. godine zabilježio je pad od tri posto u odnosu na treći kvartal 2022. U poređenju s istim kvartalom 2021. promet ostalih usluga zabilježio je rast od 16,4 posto.
Najveći rast prometa u poređenju s trećim kvartalom zabilježen je u oblasti informacijske uslužne djelatnosti u iznosu od 9,4 posto. Rast je zabilježen i u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane u iznosu od 4,1 posto te u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima u iznosu od 1,3 posto.
U odnosu na četvrti kvartal 2021. najveći rast prometa ostvaren je u oblasti putničkih agencija, organizatora putovanja, turoperatora i ostalih rezervacijskih usluga u iznosu od 76,9 posto te u oblasti kancelarijskih administrativnih i pomoćnih djelatnosti te ostalih poslovnih pomoćnih djelatnosti u iznosu od 42,1 posto.
Također, rast prometa ostvaren je u područjima djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane u iznosu od 22,8 posto, u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima od 7,5 posto, u oblasti informacija i komunikacija od 18,1 posto, te u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima u iznosu od 29,2 posto.
Najveći pad prometa u odnosu na treći kvartal od 20,7 posto zabilježen je u oblasti proizvodnje filmova, videofilmova i televizijskog programa, djelatnosti snimanja i izdavanja muzičkih zapisa. Pad prometa zabilježen je u područjima djelatnosti informacija i komunikacija od 4,1 posto, te stručne, naučne i tehničke djelatnosti od 5,4 posto.
Indeks prometa ostalih usluga u četvrtom kvartalu 2022. godine ostvario je rast od 50,5 posto u odnosu na baznu (2015) godinu. Rast indeksa prometa ostvaren je u područjima djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane u iznosu od 110,5 posto, informacija i komunikacija 42,3 posto, administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti 109 posto, te u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima rast prometa od 33,5 posto u odnosu na baznu (2015) godinu.