Kod banaka koje posluju u Republici Srpskoj nemamo značajan rast kamatnih stopa, ali očekujemo da do određenog blagog rasta dođe početkom 2023. godine, jer inflacija u EU zoni i kod nas još uvijek ima trendove rasta, ističu za Bloomberg Adriju u Agenciji za bankarstvo Republike Srpske.
U cilju obuzdavanja inflacije, Evropska centralna banka (ECB) povećala je kamatne stope, a takve promjene na domaćem tržištu uticale su na rast kamata za kredite koji uključuju promjenjivu, odnosno varijabilnu kamatnu stopu. "Do takvih promjena je došlo usljed promjena međubankarskih referentnih kamatnih stopa koje se koriste za određivanje konačne stope za ugovore s promjenjivom kamatnom stopom, što je najčešće Euribor", pojašnjavaju u Agenciji.
Više: ECB podigla kamatne stope za pola procentnog poena
ECB i Banka Engleske će uskoro plesati u ritmu Feda
Na osnovu podataka koje banke redovno dostavljaju, u Agenciji zaključuju da cjelokupnu prošlu, pa i prvi mjesec ove godine, uprkos svim dešavanjima u svijetu i na ovdašnjem finansijskom tržištu, karakterišu visoka likvidnost i kapitalizovanost bankarskog sektora.
Podsjećamo, Agencija za bankarstvo RS se, kao i Agencija za bankarstvo FBiH, u proteklom vremenu aktivno bavila rastom Euribora i kamatne stope kao posljedicama sukoba u Ukrajini te su donesene odgovarajuće mjere.
Više: Agencija za bankarstvo RS: Usvojene mjere za ublažavanje rizika rasta kamata
Agencija za bankarstvo FBiH ograničava rast kamatnih stopa
Cilj mjera je bio da teret krize ne bude prebačen samo na korisnika kredita, privrednike i stanovnike, odnosno da dio tog tereta podnesu i banke.
"Odluke Agencije su bile pravovremene u cilju da građanima i pravnim licima pomognemo u vezi s kreditima s varijabilnom kamatnom stopom. Kada govorimo o mjerama koje je propisala Agencija vezano za umanjenje rizika od rasta kamatnih stopa, banke su ih se u svom poslovanju istih pridržavale i korigovale ih u skladu s pomenutim propisima. Ono što možemo da potvrdimo je da nemamo značajan rast kamatnih stopa, ali očekujemo da do određenog blagog rasta dođe početkom 2023. godine, jer inflacija u EU zoni i kod nas još uvijek ima trendove rasta", ističu u Agenciji.
Poručuju da će i u ovoj godini raditi na izradi određenih podzakonskih akata da pomognu bankama, ali i klijentima da aktuelnu krizu prebrode. "Bavićemo se kamatnim stopama, tarifama i naknadama u cilju zaštite građana i klijenata", poručuju iz Agencije.