Tajvanski zakonodavci su usvojili nova pravila koja dozvoljavaju lokalnim firmama za proizvodnju čipova da 25 posto svojih godišnjih troškova istraživanja i razvoja pretvore u poreske kredite, što je dio napora da se najsavremenije poluprovodničke tehnologije zadrže kod kuće i zadrže liderstvo u tehnologiji ostrva.
Tamošnji zvaničnici su više puta govorili da će osigurati da najnovije tehnologije čipova ostanu na Tajvanu, što su potvrdili rukovodioci Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i drugih lokalnih giganta u proizvodnji čipova. Dok su tajvanski lokalni proizvođači čipova u prošlosti pomagali u izgradnji infrastrukture i drugim mjerama, ostrvo sada pojačava svoje napore.
Akcije TSMC-a i United Microelectronics Corp. porasle su za više od četiri posto u Tajpeju u ponedjeljak, prvog dana trgovanja nakon objavljivanja novih pravila.
"Pošto Sjedinjene Američke Države, Japan, Južna Koreja i Evropska unija nude ogromne podsticaje za izgradnju domaćih lanaca snabdijevanja, Tajvan bi trebalo da ojača globalnu konkurentnost svojih ključnih industrija", navodi se u saopštenju tajvanskog ministarstva ekonomskih poslova u subotu. "Nova pravila će pomoći da se tajvanske kompanije ohrabre da zadrže svoje korijene ovdje."
Vlade od Washingtona do Seula nude podsticaje za domaću proizvodnju čipova, u nadi da će smanjiti veliko oslanjanje na Tajvan za napredne poluprovodnike i izbjeći buduće poremećaje u snabdijevanju.
Da bi ublažio te zabrinutosti, TSMC gradi nove objekte u Japanu i SAD-u, a razmatra i dodatnu lokaciju u Njemačkoj.
Novi podsticaji bi trebalo da stupe na snagu negdje od 2023. Kompanije za čipove na Tajvanu također mogu zahtijevati poreske kredite na pet posto godišnjih troškova kupovine nove opreme za napredne procesne tehnologije, navodi ministarstvo u onome što je nazvano lokalnom verzijom američkog zakona o čipovima. Međutim, zarađeni krediti ne mogu preći 50 posto ukupnog godišnjeg poreza na dohodak koje preduzeće duguje.
Nabavka opreme je najveći trošak u postavljanju nove fabrike čipova. Naprimjer, osnovne mašine za ekstremnu ultraljubičastu litografiju ASML Holding NV sada koštaju blizu 200 miliona dolara po komadu.