Dugotrajna zadržavanja na graničnim prijelazima česta su pojava s kojom se susreću prijevoznici koji obavljaju međunarodni prijevoz robe, te je rješenje kroz redefiniranje statusa graničnih prijelaza s Republikom Hrvatskom prijeko potrebno, naveli su iz Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK BiH).
"Zbog aktuelnih praznika, kao i svake godine u ovo doba, smanjene su aktivnosti u oblasti prijevoza tereta, tako da u ovako kratkom periodu nije realno očekivati bilo kakve značajnije promjene u prekograničnom prometu robe, bez obzira na ulazak Republike Hrvatske u šengenski prostor od 1. januara ove godine", kazali su za Fenu.
Zbog ulaska Hrvatske u Schengen, izvoznici će biti suočeni sa strožijim mjerama kako u putničkom tako i u teretnom saobraćaju, što će vjerovatno izazvati veće gužve na graničnim prijelazima.
Čitajte više: BBA na granici Schengena: Bez promjena u radu bh. graničara i carinika
BiH s Republikom Hrvatskom u međunarodnom cestovnom prometu robe ima 17 graničnih prijelaza od kojih posebne statuse imaju Gradiška i Bijača. Gužve se posebno odnose na transport lako kvarljive robe koja zahtijeva fitosanitarnu inspekciju te je neophodno u budućem periodu težiti otvaranju dodatnih prijelaza kako bi se smanjilo čekanje.
Kako su naveli, ukoliko se ne omogući poseban tretman u pogledu boravka profesionalnih vozača u šengenskom prostoru, već primjetan nedostatak vozača mogao bi se dodatno pojačati. Povećat će se vrijeme boravka vozača u Schengen zoni, a dopušteni boravak je 90 dana u bilo kojem vremenskom razmaku od 180 dana.
"Pozitivan efekt se ogleda u tome što ulaskom Hrvatske u Schengen prestaju kontrole na hrvatsko-slovenskoj granici, a time i česti zastoji koji trenutno postoje i na tim graničnim prijelazima", naveli su.