Prema podacima specijalizirane internetske stranice IQAir, Sarajevo je posljednjih godina nekoliko puta proglašeno najzagađenijim gradom na svijetu. Velika zagađenost u Bosni i Hercegovini, a naročito glavnom gradu, dovela je do veće potrebe za pročišćivačima zraka.
Ovi uređaji kroz nekoliko minuta, između ostalog, očiste zrak od virusa, alergena i onečišćivača zraka – nezdravih čestica smoga. Većina uređaja po svojim karakteristikama čisti iznad 90 posto čestica veličine 3nm te nudi sleep opcije. Uređaji precizno otkrivaju i brzo reaguju čak i na najmanje promjene čestica u zraku te pružaju povratne informacije o nivoima PM2.5.
Almin Fisović, purchasing manager iz Tehnoshopa, kaže kako će se kategorija pročišćivača u narednim godinama intenzivno razvijati na našem tržištu. Ova kompanija je direktna uvoznica brendova kao što su Philips, Rowenta, LG i Electrolux.
"Ako uzmemo komadnu prodaju kao parametar, porast prodaje u 2021. u odnosu na 2020. iznosio je 30 posto, dok je ovogodišnji rast u odnosu na prošlu godinu 100 posto. Naravno, još uvijek je osnovica mala pa ovaj procenat rasta nije bilo teško ostvariti", kaže on.
Fisović napominje da se pročišćivači mogu smatrati sezonskom robom te je prodaja uglavnom izražena u periodu kada su zagađenja zraka najizraženija.
Najviše se prodaje model Philips - AC1215 u vrijednosti od 569 KM, zatim AC2729 u vrijednosti 969 KM, dok je na trećem mjestu AC0830 – 429 KM, koji je najjeftiniji model. Najskuplji model je LG pročišćivač u vrijednosti od 1.899 KM.
Podaci su pokazatelj da kupci ne biraju najjeftinije proizvode, već srednje ili visoko pozicionirane cjenovne rangove, kaže on i dodaje kako je tržište needucirano i to ostavlja prostor za manipulaciju. Objašnjava kako svi proizvodi trebaju filtere koji imaju rok trajanja. Filteri se trebaju mijenjati po potrebi i potrošnji.
Najveći izazov je što jedan uređaj ne može da očisti zrak u cijelom stanu te se veličine moraju prilagođavati kvadraturi prostorije. Ipak, prednost je što uređaji nisu veliki te se prema potrebama lako pomjeraju.
"Pravilo je da jedan uređaj pokriva jednu prostoriju, a ne cijeli stan, tako da ako neko ima trosoban stan i želi da ima čist zrak, onda mora imati uređaj u svakoj prostoriji", kaže on.
U firmi Domod prodaja se u odnosu na 2021. godinu povećala za 89,86 posto (90 posto). Samra Gugić, product manager ove firme, kaže kako je u njihovim trgovinama najniži cjenovni rang 235 KM, dok je najviši 1.199 KM. Najprodavaniji model je Rowenta PU3040.
"Smatramo da će se prodaja povećati ukoliko situacija u vezi sa zrakom ostane ovakva kakva je trenutno i shodno tome, proširit će se i ponuda", kaže Gugić i dodaje da se pored pročišćivača povećala i prodaja odvlaživača zraka.
Zbog zagađenosti cijele države, lanci trgovina tehnike svoje proizvode nude i putem maloprodaje ili online prodaje. Prema riječima Edina Kujovića, CEO-a kompanije Univerzalno, prodaja prati zagađenost – kada se zagađenost smanji, opadne prodaja i obrnuto.
"U svijetu pročišćivača se nalaze A i B kategorije. Mi uglavnom prodajemo A, koji u maloprodaji koštaju od 149 KM do 1.499 KM, zavisno od specifikacija", objašnjava Kujović i kaže kako su marke koje se najčešće prodaju Philips, Beurer, Xiaomi te Levoit.
Najprodavaniji uređaj koji Univerzalno ima u svojoj ponudi je Xiaomi pro 4 lite.
Indeks kvaliteta zraka temelji se na mjerenju čestica ( PM2.5 i PM10), ozona (O3), dušikovog dioksida (NO2), sumpornog dioksida (SO2) i emisije ugljičnog monoksida (CO).
U BiH najzagađeniji gradovi su Sarajevo, Tuzla i Zenica. Za zagađenost u Sarajevu najveći krivci su iz sektora grijanja na čvrsta goriva te saobraćaja, a zagađenje je najveće u zimskom periodu, dok je u Tuzli i Zenici na ove uzroke dodana i industrija, a zagađenje je prisustvo tokom cijele godine.
Građani sve više postaju svjesni zagađenosti zraka koji udišu, naročito nakon pandemije koronavirusa i posljedica koje su ostale po zdravlje i disajne puteve velikog broja oboljelih građana. Stoga kao jedno od rješenja za prostor u kojem najviše borave vide pročišćivače, koji sve više postaju sastavni dio kućanske tehnike. Ni visoke cijene za standard života u BiH ne sprečavaju ih da ulažu u ove uređaje i nadaju se da će bar malo poboljšati kvalitet zraka u svojim domovima.
* Tekst ispravljen u pasusu o firmi Domod, promijenjeno ime sagovornice.