Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u oktobru 2022. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine više su za 15,5 odsto. Iako je ove godine inflacija rasla brže nego plate, oktobarski podaci pokazuju da su prosječne neto plate stigle rast potrošačkih cijena.
Najviše poskupjela hrana
Najveći godišnji rast cijena u oktobru ove godine zabilježen je u odjeljku hrane i bezalkoholnih pića (26,2 odsto), a razlog su više cijene ulja i masnoće od 39,4 odsto i mlijeka i mliječnih proizvoda od 38,8 odsto. Nakon hrane najviše je poskupio prevoz (25,8 odsto), uslijed povećanja cijena prevoza putnika u aviosaobraćaju od 82,1 odsto i cijena goriva i maziva za putnička vozila od 36,1 odsto.
Povećanje cijena od 12,3 odsto zabilježeno je u restoranima i hotelima, dok su stanovanja više za 11,7 odsto na godišnjem nivou.
Skuplji su i namještaj i pokućstvo (10,9 odsto), rekreacija i kultura (9,1 odsto) te ostali proizvodi i usluge (8,2 odsto).
Niže cijene na godišnjem nivou u oktobru 2022. godine zabilježene su jedino u odjeljku odjeće i obuće za 5,1 odsto, uslijed sezonskih sniženja konfekcije i obuće.
Plate prestigle inflaciju za jedan odsto
Prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u oktobru 2022. godine iznosila je 1.198 KM i u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je veća za 16,7 odsto, a realno za jedan odsto.
Najviša prosječna neto plata isplaćena je u području informacija i komunikacija i iznosila je 1.582 KM, dok najnižu platu imaju zaposleni u sektoru građevinarstva - 871 KM.
Godišnji nominalni rast neto plata u oktobru ove godine zabilježen je u 18 od 19 područja, od čega najviše u obrazovanju (24,4 odsto), djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvu i ugostiteljstvu (23,7 odsto) te u zdravstvenoj zaštiti i socijalnom radu (22 odsto).
Nominalno smanjenje neto plate zabilježeno je jedino u području finansijske i djelatnosti osiguranja - 1,5 odsto.
Podsjećamo, prošle sedmice objavljeni su podaci o inflaciji u Federaciji BiH koja je, uslijed rasta cijena energenata, sirovina i proizvodnih usluga te pokidanih lanaca snabdijevanja, nastavila da raste. Skok cijena na mjesečnom nivou u FBiH iznosi 2,5 odsto, dok je godišnji nivo inflacije u oktobru dostigao 19,1 odsto.
Više: Inflacija u FBiH ne posustaje, dostigla čak 19,1 odsto
Posmatrajući godišnji rast, cijene u FBiH su najviše povećane u odjeljku stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata (33,4 odsto).
Podaci o inflaciji na nivou Bosne i Hercegovine očekuju se u četvrtak.
Muamer Halilbašić, direktor Ekonomskog instituta u Sarajevu, kazao je za Bloomberg Adria TV da se u slučaju BiH inflacija najdirektnije veže za dešavanja u Evropskoj uniji i da su se domaće vlasti isključivo bavile posljedicama.
"Vlasti su znale ograničiti marže za neke proizvode, ali su eskalirale kod energenata, posebno za pelet, te je došlo do fiksiranja plafona cijena", izjavio je Halilbašić.