Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u februaru 2023. godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su više za 0,6 odsto, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 12,7 odsto.
Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga više cijene na godišnjem nivou zabilježene su u jedanaest odjeljaka, a niže cijene u jednom odjeljku.
Najviše rasle cijene hrane i prevoza
Na godišnjem nivou najviše su poskupjeli hrana i bezalkoholna pića i to za 21,7 odsto, što je posljedica povećanja cijena mlijeka i mliječnih proizvoda za 38,5 odsto.
Prevoz je skuplji za 12,4 odsto, usljed viših cijena prevoza putnika u aviosaobraćaju od 31,3 odsto i drumskog prevoza od 18,1 odsto.
Cijene namještaja i pokućstva više su za 11,8 odsto zbog rasta cijena alata i opreme za domaćinstvo, dok je stanovanje skuplje za 11 odsto usljed rasta čvrstih goriva.
Skuplji su i usluge i proizvodi u restoranima i hotelima za 9,7 odsto, zbog viših cijena ugostiteljskih usluga, a rasle su i cijene u odjeljku rekreacije i kulture, alkoholnih pića i duvana, zdravstva, komunikacija…
Niže cijene na godišnjem nivou, u februaru 2023. godine, zabilježene su samo u odjeljku odjeće i obuće i to za 2,9 odsto, usljed sezonskih sniženja.
Plate realno rasle 2,2 odsto na godišnjem nivou
Prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u februaru 2023. godine iznosila je 1.256 KM i u odnosu na januar 2023. nominalno je veća za 3,2 odsto, a realno za 2,6 odsto. U odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je veća za 15,1 odsto, a realno za 2,2 odsto.
Najviša prosječna neto plata isplaćena je onima koji rade u oblasti vađenja ruda i kamena (1.672 KM), a najniža u građevinarstvu (918 KM).
Na godišnjem nivou, rast plata je zabilježen kod svih, a najviše u sektorima zdravstvene zaštite i socijalnog rada (20 odsto), obrazovanja (19,8 odsto) i u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima (19,5 odsto).
Podsjećamo, u Federaciji BiH (FBiH) u februaru ove godine potrošačke cijene su porasle za 13 odsto u odnosu na februar prošle godine. Cijene su u prosjeku rasle za 0,1 odsto u odnosu na januar ove godine.
Više: Inflacija u FBiH usporila na 13 posto, hrana ju predvodi
Centralna banka BiH juče je dala projekcije o ekonomskim aktivnostima, a po pitanju inflacije očekuje da će ona u prvoj polovini ove godine biti povišena te da će se postepeno smanjivati tokom cijele 2023. godine.
Više: CBBH očekuje usporavanja rasta ekonomije, cijena struje će utjecati na usporavanje inflacije
"Bitan uticaj na kretanje inflacije u narednom periodu mogu imati i promjene cijena električne energije u zemlji. U prvom polugodištu 2023. godine očekujemo godišnji rast temeljne inflacije od 8,6 odsto, što implicira da ukupna inflacija u BiH nije visoka, isključivo zbog rasta cijena robe na međunarodnim tržištima", saopštili su iz CBBiH.
Analitičari Bloomberg Adrije nedavno su istakli da će stanovnici u regiji morati još mjesecima budno pratiti cijene, debljinu vlastitog novčanika i stanje na bankovnim računima jer se inflacija neće smiriti tako brzo. Analizu našeg tima možete pronaći na ovom linku, a o ovoj temi govorila je i viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Marina Petrov u emisiji Insight.