Inflacija u Bosni i Hercegovini ne usporava. Razina cijena u rujnu 2022. godine u odnosu na isti mjesec lani viša je za 17,3 posto. Najveći rast cijena bilježe prijevoz, hrana i bezalkoholni napici te stanovanje i režijski izdaci.
Prosječni rast cijena prijevoza na godišnjoj razini je 28,2 posto. Hrana i bezalkoholna pića su skuplji 26,2 posto u odnosu na rujan 2021. godine, a troškovi stanovanja su veći za 20 posto.
Skuplje su i gozbe u restoranima, kao i hotelski smještaj. Razlika u odnosu na prošlu godinu je 12,4 posto.
Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje, u rujnu 2022. godine, u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrane i bezalkoholnih napitaka za 1,6 posto, odjeće i obuće za 4,5 posto, Sstanovanja i režijskih izdataka za 2,6 posto.
Idući korak
Čak i ako budemo imali sreće i prođemo bez novih poremećaja u snabdijevanju energijom, inflacija će ostati visoka, smatra Gordana Drobnjak, direktorica Društva za upravljanje EDPF-om, jer je kod nas veći dio dosadašnjeg skoka inflacije vođen visokim cijenama robe - prije svega nafte, ali i hrane.
"Iako bi ove cijene mogle ostati povišene neko vrijeme, postoji nada da će prestati rasti i time doprinijeti manjem rastu inflacije tijekom 2023. godine", dodala je.
Više na: Novi povijesni inflatorni rekordi se očekuju, nada leži u Europi
Doktor ekonomskih znanosti i delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Aner Žuljević za Bloomberg Adriju kaže da smo mi suštinski probili ključnih 20 posto koji određuju dominantnu percepciju, a to je inflacija cijena hrane.
Vjekoslav Domljan, profesor, istraživač, konzultant i rektor Sarajevo School of Science and Technology, rekao je za naš medij da se u budućnosti može očekivati pad za 2-3 procentna poena - stihijsko reagiranje.