Pred nama je nova objava indeksa potrošačkih cijena Agencije za statistiku BiH (BHAS) za rujan ove godine. Novi rekordi se očekuju. Inflacija u Republici Srpskoj nastavila je da raste, a potrošačke cijene u rujnu ove godine veće su za 16,1 posto na godišnjem nivou. U Federaciji Bosne i Hercegovine porasle su za 18,1 posto.
Centralne banke širom svijeta se dosta agresivno bore protiv inflacije dizanjem kamatnih stopa. Ali je ova borba, čekajući predstojeću zimu s neizvjesnim snabdijevanjem i cijenama enegenata, u najbolju ruku teška i neizvesna, čak i po cijenu recesije u 2023. godini, rekla je za naš medij Gordana Drobnjak direktorica Društva za upravljanje EDPF-om.
"Iako je mjesečna inflacija u blagoj stagnaciji prema posljednjim podacima u RS-u, godišnje stope inflacije su na svojim maltene povijesnim maksimumima", rekla je.
Čak i ako budemo imali sreće i prođemo bez novih poremećaja u snabdijevanju energijom, inflacija će ostati visoka, smatra Drobnjak, jer je kod nas veći dio dosadašnjeg skoka inflacije vođen visokim cijenama robe - prije svega nafte, ali i hrane.
"Iako bi ove cijene mogle ostati povišene neko vrijeme, postoji nada da će prestati da rastu i time doprinijeti manjem rastu inflacije tokom 2023. godine", dodala je.
Bosna i Hercegovina, u principu, može samo da čeka da se inflatorni pritisci u Europi smanje. Kao država, BiH nema svoje instrumente monetarne politike, niti je realno očekivati neke koorodinisane fiskalne mjere, koje su svakako ograničeno efikasne.
Projekcije
Na ovim prostorima inflatorna očekivanja mogu biti i veća nego drugdje. Drobnjak ističe da smo i pored objektivnih okolnosti, u svakodnevnom životu, svjedoci rasta cijena, gdje inflacija postaje "samoispunjujuće proročanstvo".
"Tako smo u odnosu na druge zemlje Evrope zabilježili više stope inflacije u ovom periodu i pored kontrolisanih cijena električne energije", rekla je. "U srednjem roku nije nerealno očekivati usporavanje inflacije, koje će biti plaćeno izgubljenim ekonomskim rastom, ali je to cijena koja se sada globalno mora platiti."
Doktor ekonomskih nauka i delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Aner Žuljević za Bloomberg Adriju kaže da smo mi suštinski probili ključnih 20 posto koji određuju dominantnu percepciju, a to je inflacija cijena hrane.
Za objavu BHAS koja slijedi kaže da je to za naše vlasti samo izmjena broja na koji vrlo malo utiču, a izdašno se bogate.
"Kad pogledam aspekt ključnih elemenata koji određuju inflaciju, nisam siguran da postoji osnova za bilo kakva pozitivna iznenađenja u zadnjem kvartalu. Volio bih da griješim", zaključio je.
Vjekoslav Domljan, profesor, istraživač, konzultant i rektor Sarajevo School of Science and Technology, rekao je za naš medij da se u budućnosti može očekivati pad za 2-3 procentna poena - stihijsko reagiranje.
"Profiterstvo kompanija i naknađivanje 'inflacione patnje' političara se smirilo, no ni u Velikoj Britaniji, gdje svega toga nema, inflacija ne pada na jednocifreni nivo, a kamo li u BiH, gdje vlast ima oskudan instrumentarij", zaključuje Domljan.