Međusobno razumijevanje institucija Republike Srpske i poslovne zajednice preduslov je razvoja ekonomije i prevazilaženja izazova s kojima se suočava cijeli svijet, kazao je Saša Trivić, predsjednik Unije poslodavaca RS tokom poslovne konferencije "Izazovi i budućnost poslovanja", koja je održana danas u Banjoj Luci.
Trivić je istakao da su u Republici Srpskoj trenutno zabilježeni dobri rezultati na tom polju, a da je to rezultat uspostavljanja dobre kominikacije poslodavaca s prethodnom Vladom Republike Srpske, koja je u teškim vremenima prepoznala značaj ove saradnje.
"Pokušat ćemo u novom Memorandum o zajedničkim politikama da sažmemo sve naše probleme, ali i moguća rješenja. Suštna je da tu nema nikakvih posebnih finansijskih zahtjeva, nego je riječ o podizanju konkurentnosti države", rekao je Trivić.
On je napomenuo da je s tim ciljem potrebno razvijati obrazovni sistem, unapređivati zdravstveni sektor te donijeti mjere koje će znatno doprinijeti da što veći broj mladih ostane na ovim prostorima.
Trivić je ocijenio da je u proteklom periodu dobar dijalog Vlade i poslodavaca rezultirao razvojem društva, koje se, između ostalog, ogleda kroz povećanje plata u RS.
On je istakao da privredu na svjetskom nivou očekuju veliki problemi, zbog čega je potrebno podsticati tehnološki razvoj, kako bi se u što većoj mjeri sačuvala radna mjesta.
"Potrebno je da formiramo ministarstvo koje će se baviti svim segmentima ekonomije i u kojem će svi poslodavci imati podjednak tretman, te da kroz zajednički dijalog dođemo do najboljih rješenja u prevazilaženju kriza", smatra Trivić.
Izvršna direktorica Nacionalne alijanske za lokalni ekonomski razvoj iz Srbije Violeta Jovanović rekla je da je veoma značajan javno-privatni dijalog, koji je u Srbiji rezultirao krupnim napretkom na planu izdavanja elektronskih dozvola, u registraciji sezonskih radnika u poljoprivredi, kao i u upisu imovine u katastar.
"Veliki broj reformi smo ostvarili zahvaljujući razmjeni iskustava s ekonomijama u regionu, preuzimajući najbolju praksu u ovoj oblasti. To vidimo kao budućnost regiona i 'Otvorenog Balkana', jer iz te saradnje možemo brzo da napredujemo", naglasila je Jovanović.
Glavni direktor Hrvatskog udruženja poslodavaca Damir Zorić smatra da je dijalog između institucija i socijalnih partnera ključ za opstanak i razvoj ekonomije.
Predsjednik Vlade RS Radovan Višković rekao je da RS ne može uticati na globalne procese, na ponudu, cijene i inflaciju, ali da će tražiti rješenja za aktuelne izazove i nastaviti saradnju i partnerski odnos s poslovnom zajednicom radi održavanja poslovnog ambijenta.
"Moramo biti spremni na izazove. Centralne banke mnogih zemalja štampaju novac bez pokrića. Mi smo vezani, nažalost, za euro i danas plaćamo dvostruki ceh i rast dolara i pad eura", rekao je Višković.
On je istakao da je jedan od najvećih resursa Republike Srpske električna energija, jer jedina ima tržišne viškove za izvoz, te da sve viškove koje ima plasira u Srbiju, jer je ona prioritet i pomaže Republici Srpskoj na drugim poljima.
"Naši privrednici imaju cijenu 39,5 eura po megavat satu, proizvodna cijena u našim termoelektranama je 45 eura po megavat satu. U Hrvatskoj, Srbiji, pa i Federaciji BiH cijena je viša. Nećemo cijenu mijenjati u ovoj godini, a i kada bude povećanje, opet ćemo biti konkurentniji od ostalih. To je benefit koji imaju naši privrednici, pored mjera koje smo donijeli", rekao je Višković.
On je napomenuo da domaćinstva u RS, koja u narednim mjesecima budu napravila uštedu električne energije u odnosu na iste periode lani, očekuju smanjeni računi ili oslobađanje plaćanja mjesečnog računa za struju.
U periodu 2018-2022. godine, Unija poslodavaca Republike Srpske i Vlada Republike Srpske su provodili reforme na bazi Memoranduma o zajedničkim politikama, koji je potpisan u decembru 2017. godine. Najznačajniji rezultati realizacije Memoranduma ogledaju se u fiskalnim rasterećenjima, programima podsticaja i parafiskalnim rasterećenjima.
Ukupni finansijski efekti realizacije Memoranduma iznose 861 milion KM. Cjelokupan iznos usmjeren je na rast plata, što je rezultiralo i povećanjem prosječne plate u Republici Srpskoj za 12 posto u periodu 2018-2021.
Kao ključne izazove poslovna zajednica u ovom trenutku prepoznaje daljnje smanjenje ponude radne snage, rast inflacije, krizu nabavke materijala i repromaterijala, i ukazuje na problem stagnacije produktivnosti u uslovima kontinuiranog rasta plata.
U funkciji obezbjeđivanja adekvatnog doprinosa poslovne zajednice definisanju ključnih strateških i planskih dokumenata Republike Srpske, Unija poslodavaca Republike Srpske je i ove godine pripremila dokument Prijedlozi i preporuke UPRS za Program ekonomskih reformi Republike Srpske 2023-2025. Ključne zagovaračke politike Unije poslodavaca Republike Srpske za naredni period definisane su kroz 10 prioriteta koji se odnose na unapređenje strateškog okvira, unapređenje institucionalnog okvira, sistemske mjere podrške mladima, modernizaciju obrazovnog sistema, smanjenje finansijskih i administrativnih opterećenja na privredu, efikasnije korišćenje prirodnih i ljudskih potencijala kroz korekciju u preraspodjeli, digitalizaciju uprave i ekonomije, suzbijanje neformalne ekonomije, tranziciju iz linearne u cirkularnu ekonomiju i unapređenje poslovnog ambijenta na nivou zajedničkih organa Bosne i Hercegovine.