Godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u srpnju je dosegnula 12,3 posto, pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u srijedu. Inflacija je dodatno ubrzala u odnosu na lipanj kad je iznosila 12,1 posto. Na mjesečnoj razini inflacija je iznosila 0,4 posto, što je dosta manje u odnosu na lipanj kad je iznosila 1,1 posto.
Za nastavak rasta prosječne razine cijena u Hrvatskoj najviše su zaslužne cijene hrane i bezalkoholnih pića, prijevoza te stanovanja i komunalija, objašnjavaju statističari DZS-a. Prema glavnim skupinama robe i usluga na godišnjoj razini najviše su porasle cijene prijevoza, i to za 19,2 posto, hrane i bezalkoholnih pića za 18,3 posto, usluga u restoranima i hotelima za 16,8 posto, kao i namještaja i opreme za kuću koji su poskupjeli za 14,1 posto.
Stanovanje i komunalije su u godinu dana poskupjeli za 9,7 posto, no njihov udio u ukupnoj inflaciji raste zbog visokog udjela koji ti troškovi imaju u prosječnoj potrošnji.
U zahtjevnoj situaciji u koju visoke cijene i inflacija bacaju potrošače tek mala utjeha bi možda mogle biti cijene komunikacija koje su u prosjeku u protekloj godini snižene za 1,1 posto. Požele li građani svoje probleme u vezi sa skupoćom života poslovično utopiti u alkoholu, dobro će zvučati i informacija da su cijene duhana i alkoholnih pića u srpnju bile tek 3,2 posto više nego prije godinu.
Među robom i uslugama koji također odskaču od općeg trenda su obrazovanje, gdje su cijene u godini porasle tek 0,7 posto, a u posljednjih mjesec dana čak i pojeftinile za simboličnih 0,1 posto. Zdravstvene usluge su također u prosjeku poskupjele tek 1,9 posto u posljednjih godinu dana, a i cijene odjeće i obuće su u istom razdoblju porasle 5,5 posto, dok su u mjesec dana čak skliznule impresivnih 14,4 posto.