I treći kvartal je donio pad tražnje za kreditima u Srbiji usljed viših kamatnih stopa, a jedino su se firme više zaduživale i to zarad likvidnosti.
"Privreda je, ukupno posmatrano, smanjila tražnju za kreditima tokom trećeg kvartala, i to za svim kategorijama kredita izuzev dinarskim kratkoročnim, za kojima je usljed potrebe za finansiranjem obrtnih sredstava tražnja povećana", navodi se u izvještaju Narodne banke Srbije (NBS).
Prema rezultatima ankete u kojoj je učestvovalo 18 banaka sa 99 odsto ukupne bilansne sume sektora, zajmodavci očekuju da će posljednji kvartal godine donijeti rast tražnje privrednika za kreditima.
Smanjena je i tražnja stanovništva za kreditima, i to i u pogledu stambenih i u pogledu gotovinskih, ali i svih drugih vrsta zajmova. Banke očekuju oporavak potražnje kredita za stanovništvo, osim za stambene kredite, gdje se očekuje dalji pad.
Za stanovništvo se očekuje blago ublažavanje uslova za odobravanje kredita, prvenstveno zbog odluke NBS da privremeno ograniči kamatne stope na stambene kredite).
Tokom trećeg tromjesečja pooštreni su uslovi pod kojima se odobravaju krediti privredi, u najvećoj mjeri oni devizno indeksirani, i za velika preduzeća. Do kraja godine, uslijediće blago ublažanje uslova kreditiranja dinarskim zajmovima, i blago pooštravanje u odobravanju deviznih kredita.
"Banke očekuju da kreditni standardi stanovništvu ostanu gotovo nepromijenjeni u četvrtom kvartalu, uz blago ublažavanje standarda za devizno indeksirane stambene kredite, najvjerovatnije kao rezultat odluke Narodne banke Srbije da se privremeno ograniče kamatne stope na ovu vrstu kredita", dodaje se u izvještaju NBS.
Uslovi za kreditiranje privrede su pooštreni zbog veće percepcije rizika u pogledu ekonomske aktivnosti i u pogledu zahtjevanog kolaterala i potencijalnih problematičnih potraživanja, navode iz NBS i dodaju da su krediti bili i skuplji zbog podizanja kamatnih stopa NBS i Evropske centralne banke (ECB). Pored toga je smanjen maksimalni iznos kredita i uvećan je zahtjevani kolateral.
"Za posljednje tromjesečje 2023. ipak se očekuje ublažavanje cjenovnih uslova kredita, po osnovu niže kamatne marže i za dinarske i za devizno indeksirane kredite, nezavisno od veličine preduzeća", piše u izvještaju.
Pala inflaciona očekivanja
NBS je nešto ranije objavila još jednu anketu, a ona je pokazala da su banke optimističnije u pogledu inflacije nego što su to bile u prethodnom mjesecu.
Inflaciona očekivanja finansijskog sektora u Srbiji snižena su u oktobru, pa su predstavnici finansijskog sektora za 12 mjeseci unaprijed očekivali 5,9 odsto, dok je u septembru očekivana inflacija od 6,7 procenata.
Sa druge strane, privreda ne dijeli otpimizam banaka, pa za jednu, dvije i tri godine unaprijed očekuju inflaciju od devet, šest i pet procenata.