Ljubitelji plovidbe i putovanja mogu se radovati sve većem broju kruzera koji pristaju u Srbiji. U prvih pet mjeseci ove godine, zemlja je ugostila 365 kruzera, što je povećanje od 4,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je Agencija za upravljanje lukama.
Ovi brodovi su do početka juna bili dom za 46.674 putnika, što je skok od 44 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Beograd je bio lider u broju pristajanja sa 153 kruzera, dok su Novi Sad, Donji Milanovac i Golubac takođe privukli značajan broj ovih plovila, sa 97, 65 i 40 pristajanja redom.
Smederevo je ugostilo četiri kruzera, a novo otvoreno pristanište u Sremskoj Mitrovici je dobilo svoj prvi kruzer.
Agencija za upravljanje lukama je saopštila da je investirala u izgradnju međunarodnih putničkih pristaništa u Zemunu, Šapcu i Ramu. Planirano je da ove nove lokacije budu spremne za doček kruzera do početka nautičke sezone 2024. godine.
U saradnji sa Vladom Srbije, pokrenut je projekat "Zaplovi Srbijom" sa ciljem izgradnje marina, međunarodnih putničkih pristaništa i pontona za međunarodni, domaći i prekogranični saobraćaj.
U skorijoj budućnosti, očekuje se pokretanje prvih investicija u izgradnju marine u Velikom Gradištu, kao i bagerovanje na lokacijama budućih marina u Smederevu i Kladovu.
"Projekat će značajno doprinijeti povećanju prihoda od vodnog putničkog saobraćaja, povećanju broja domaćih i inostranih turista koji Srbiju obilaze sa rijeka, kao i pozicioniranju Srbije na nautičkim kartama Evrope i svijeta", navela je Agencija za upravljanje lukama.
Državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić izjavio je u aprilu da će ova godina u turizmu biti upamćena po ulaganjima u nautičku infrastrukturu.
"Razvoj nautičkog turizma je apsolutni prioritet, a Podunavlje jedna od glavnih destinacija u našem fokusu“, rekao je Kandić. Ministarstvo turizma će, kako je rekao, aktivno učestvovati u ovim aktivnostima tako što će u ovoj godini izdvojiti više od sedam miliona evra za izgradnju marine u Velikom Gradištu i četiri infrastrukturna projekta na Dunavu.
Kandić je poručio da se izgradnjom novih sadržaja na Dunavu daje podsticaj kruzing industriji da se više fokusira na Srbiju budući da je gornji dio Dunava prezasićen i da svjetske kruzing kompanije traže nove destinacije.
Nautički turizam obuhvata različite segmente kao što su putovanja kruzerima, čarteri jahte, ribolovni turizam, ronjenje, jedrenje i druge vodene aktivnosti. Ovi segmenti privlače turiste iz različitih zemalja i predstavljaju značajan generator prihoda za destinacije koje nude nautičke usluge.
Kruzer industrija je jedan od ključnih segmenata nautičkog turizma i često se ističe po svojoj veličini i ekonomskom uticaju. Prije pandemije Covida, kruzer industrija je bila vrijedna više desetina milijardi dolara, sa konstantnim rastom godišnje. Međutim, zbog pandemije, industrija je pretrpjela značajan pad, s obzirom na privremeno obustavljanje kruzerskih putovanja širom svijeta.
Prema podacima UNWTO iz 2020, sektor krstarenja podržava 1,2 miliona radnih mjesta i svake godine donosi 150 milijardi dolara svjetskoj ekonomiji.