Analitički tim Bloomberg Adrije ističe da najnoviji pokazatelji ekonomskog raspoloženja, kako za Adria region, tako i za zemlje evropske monetarne unije (EMU), odnosno Centralnu i Istočnu Evropu, potvrđuju njihove prognoze o znatnom padu privrednih kretanja ove godine.
Naime, prema predviđanjima naših analitičara, Hrvatska i Slovenija će 2023. stagnirati, dok će ostatak Adria regiona ostvariti niske jednocifrene stope realnog rasta BDP-a.
"S obzirom na i dalje visoke ukupne stope inflacije, smatramo da će, uz slabljenje povjerenja potrošača, u budućnosti doći i do pogoršanja osnovnih pokazatelja potrošnje", naglašavaju.
Gledajući po zemljama, ekonomsko raspoloženje u Hrvatskoj i Sloveniji je palo u martu 2023. godine, dok se u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji donekle poboljšalo.
"Opšti zaključak je da je povjerenje širom Evrope poboljšano u odnosu na drugu polovinu 2022. godine, pošto je blaža zima omogućila niže troškove energije i jasno poboljšala ukupne ekonomske izglede za 2023. Ali indikatori ekonomskog raspoloženja padaju za većinu trgovinskih partnera Adria regiona, uključujući turistička tržišta, a nedavni oporavak indeksa svakako nije pokazatelj stabilnog materijalnog oporavka, već prije predviđanje da neće biti tvrdog slijetanja", objašnjavaju analitičari BBA.
Ističu da je poverenje u uslužni sektor odraz snažnog tržišta rada, a povezuju ga i sa dosledno jakim osnovama potrošnje domaćinstava.
"Kao što smo pisali u našoj nedavnoj analizi trgovine na malo za Adria region, posljednjih mjeseci bilježimo pogoršanje realnih neto plata i stvarne štednje stanovništva, osim u Hrvatskoj, gdje su depoziti podržani ulaskom u EMU. Međutim, ovi temelji potrošnje i dalje su realno jači nego prije pandemije. Iako očekujemo da će slabljenje inostrane tražnje uticati na privrede regiona, očekuje se da će privrede Sjeverne Makedonije i Srbije imati neke koristi od jakih stranih direktnih investicija u prethodnim periodima."
Na kraju, ističu da Adria region čeka dug i težak put u 2023. godini, koji će tokom godine obilježiti postepeno slabljenje domaće i inostrane tražnje.