Srpska kućanstva najmanje u regiji plaćaju struju, hrvatska najviše. Plin je najskuplji građanima Sjeverne Makedonije, a najpovoljniji Hrvatima i Srbima. Trošak energije u Adria regiji niži je u odnosu na europski prosjek, pokazalo je istraživanje analitičkog tima Bloomberg Adrije, rekao je u ponedjeljak ujutro za Bloomberg Adria TV Ivan Odrčić, voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala.
Cijene energije za kućanstva dobile su zamah prošle godine, a to se nastavilo i kroz cijelu ovu godinu. Tome su u najvećoj mjeri doprinijele postpandemijska potražnja, inflacija i geopolitičke promjene.
"Postpandemijska potražnja je eksplodirala tijekom prošle godine, s obzirom na postupno otvaranje, odnosno labavljenje epidemioloških mjera, dok je inflacija dijelom rezultat takvih događaja, ali i dijelom i dalje razlomljenih lanaca opskrbe, koji se od pojave epidemije pa sve do današnjih dana nisu u potpunosti stabilizirali", rekao je Odrčić.
Napomenuo je da su u ovoj godini geopolitičke promjene imale tektonski utjecaj na opskrbu energenata, a time i na cijene energije koju plaćaju kućanstva. Naveo je i primjer dizelskog goriva koje, kako je rekao, nedostaje u velikim količinama jer je Rusija bila najveći dobavljač za Europu, a sankcijama je ono postalo nedostupnije i time skuplje.
"Što se tiče cijena električne energije za kućanstva, naš analitički tim je usporedio njihovo kretanje prema paritetu kupovne moći iz kojeg se može vidjeti da su najniže cijene u prvoj polovici 2022. zabilježene u Srbiji, i to ponajviše zbog državnih intervencija, pomoću kojih se štiti sektor kućanstva od velikih cjenovnih šokova", istaknuo je Odrčić te dodao da se najskuplja električna energija za kućanstva plaća u Hrvatskoj, čemu je ove godine pridonijela suša.
Naglasio je da domaćinstva u Sjevernoj Makedoniji najskuplje plaćaju plin te pojasnio da je to između ostalog i zato što ga manje proizvode, a puno uvoze. U Srbiji i Hrvatskoj plin se najmanje plaća. "Hrvatska ima tu komparativnu prednost u vidu LNG terminala, koji znatno doprinosi dostupnosti i cijeni plina. Treba napomenuti da je prema istom paritetu kupovne moći i dalje trošak energije u svim zemljama Adria regije niži u odnosu na prosjek Europske unije." To, doduše, ne vrijedi za cijene plina u Sjevernoj Makedoniji. Niži trošak u odnosu na Europsku uniju ponajviše je rezultat državnih mjera pomoći, rekao je Odrčić.
Povišene cijene do proljeća
U analizi Bloomberg Adria tima utvrđeno je da postoji visoka korelacija između kretanja cijena sirove nafte i cijena benzina. U regiji je ona prosječno 90 posto, a u EU čak 97 posto. "Matematički rečeno, za svaki euro povećanja sirove nafte, cijena benzina u regiji se u prosjeku poveća za 90 euro centi i obrnuto. Drugim riječima, ako nam se sviđa da se porast svjetskih cijena nafte ne prenosi u potpunosti kroz porast cijene benzina, onda budimo svjesni da smanjenje cijena sirove nafte isto tako ne rezultira istovjetnim smanjenjem cijena benzina", upozorio je voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije.
Zaključak analize je da će troškovi energije za kućanstva ostati povišeni bar do proljeća 2023. s obzirom na to da se nastavlja okružje visoke inflacije i isprekidanih lanaca opskrbe. "Za cijelu 2023. godinu pritom očekujemo niže razine cijena energije, prvenstveno uslijed manje potražnje, s obzirom na slabljenje opće ekonomske aktivnosti", rekao je Odrčić.