Sirova nafta Brent trenutno se prodaje za oko 70 dolara za barel, što je u skladu s njenom cijenom na kraju 2023. i blagi pad od dva posto od početka ove godine.
I OPEC i IEA predviđaju manju potražnju za naftom u 2025. OPEC je odgodio povećanje proizvodnje zbog slabe kineske potražnje, dok su kineske poticajne mjere imale slab učinak. Kao rezultat toga, tržište nafte trenutno je preopskrbljeno, s očekivanim viškom od oko milion barela dnevno.
Cijelu analizu možete preuzeti OVDJE.
Samo će značajni geopolitički šokovi potaknuti cijene nafte naviše. Uz prosječan trošak pokrića od oko 55 dolara, još uvijek ima prostora za daljnji pad cijena ako kineska potražnja dodatno oslabi.
Prirodni plin je, pak, poskupio 26 posto od početka 2024., posebno krajem godine zbog nesuglasica između austrijskog OMV-a i Gazproma, ali i iščekivanja sezone grijanja.
Međutim, nivoi skladišta plina u Evropi popunjeni su otprilike 78 posto, što je ispod prošlogodišnjih nivoa. Trenutno toplo vrijeme i očekivano blaga zima omogućili su održavanje nešto nižih nivoa skladištenja. Dodatno, stabilizaciji cijena plina pridonijele su najave i izgradnja LNG terminala širom Evrope i svijeta.
Buduća kretanja - Nafta
Očekujemo da će se nafta Brent nastaviti kretati oko 70 dolara po barelu. Kineski fiskalni poticaj za sada nije utjecao na rast cijena nafte. Također, rast isporuka električnih vozila i smanjenje proizvodnje dizelskih vozila smanjuju potražnju u Kini za naftom (-5 posto yoy).
S druge strane, sporovi na Bliskom istoku, kao i neizvjesnost oko izvoza nafte iz Libije guraju rast cijena nafte, ali u manjoj mjeri.
Buduća kretanja – prirodni plin
Prognoziramo da će cijene plina na evropskom tržištu biti na nivou od oko 35 EUR/MWh u 2025. Potražnja je i dalje relativno slaba, dijelom zbog očekivane blage zime i manje industrijske potrošnje. To je dovelo do potražnje za plinom u Evropi, koja je oko 20 posto manja nego u 2021.
Dodatno, solari i vjetroelektrane pomažu smanjiti pritisak na potražnju za plinom. Rizici prvenstveno proizlaze iz geopolitičkih napetosti koje bi mogle poremetiti opskrbne rute i povećati volatilnost cijena.