Posljednji podaci o industrijskoj proizvodnji u Adria regiji pokazuju pogoršanje u odnosu na prosječne stope rasta u drugom kvartalu 2022. (kada je rast bio u rasponu od 1,5 do 5,2 posto na godišnjoj razini), navodi se u izvještaju analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Hrvatska je u kolovozu zabilježila godišnji rast od 0,6 posto, što je značajna razlika u odnosu na srpanj, kada je godišnji rast industrijske proizvodnje iznosio 2,9 posto. Prerađivačka industrija je prvi put od prosinca 2020. zabilježila pad od 1,3 posto, uglavnom zbog problema u brodogradnji, kao i visokih troškova energije, što je negativno utjecalo na kemijsku, odnosno metalnu industriju, koje su zabilježile godišnji pad od 40,9, odnosno 21,3 posto.
Industrijske trendove je analizirao voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.
Industrijska proizvodnja raste, kaže Odrčić, ali manje u odnosu na drugi kvartal, posebno u odnosu na prvi kvartal. Unutar tog prosjeka, posljednji dostupni podaci pokazuju nam godišnji pad oko jedan posto u Srbiji i rast oko jedan posto u ostatku regije. To su podaci za kolovoz, osim za Sloveniju u kojoj imamo podatke za srpanj.
"Ako stavimo ove posljednje podatke u jednu širu vremensku perspektivu, industrijska proizvodnja sredinom prošle godine doseže nisku dvoznamenkastu stopu godišnjeg rasta. Razlog za to je rebound nakon lockdowna. Od te točke smo se postepeno usporavali do ove dinamike koju danas imamo", objasnio je naš analitičar.
Najbitniji je faktor prerađivačka industrija, ona jako usporava, smatra naš analitički tim. U Hrvatskoj je čak i u padu. Veliku ulogu u tom padu su odigrali problemi u jednom on najvećih domaćih brodogradilišta Brodosplitu, koji je blizu stečaja, kao i slabija proizvodnja u kemijskoj i metalurškoj industriji.
Negativan doprinos dolazi i od inozemne potražnje koja slabi zbog geopolitičkih napetosti i rasta cijena.
"Imamo i neke neočekivane razloge poput suše. Zbog nje smo zabilježili pad proizvodnje energije iz hidro izvora, pogotovo u Bosni i Hercegovini i Sloveniji", navodi Odrčić.
Analitički tim Bloomberg Adrije nije optimističan, vide daljnje pogoršanje industrijske proizvodnje. Kao glavne faktore navode sve slabiju potražnju, investicije i geopolitičke napetosti.