Iako u ulagačkom svijetu prevladava zaključak da je pasivno ulaganje s niskim naknadama najpouzdaniji način za izgradnju bogatstva, šačica aktivnih upravitelja fondovima koji se služe neortodoksnim strategijama pobjeđuje tržište. Obično vode manje operacije i strpljivi su na način koji je rijedak na današnjem tržištu pa na temelju intenzivnog istraživanja i analiza ulažu velike iznose u mali broj dionica.
Nadim Rizk, osnivač PineStone Asset Managementa, ima jednostavan koncept: usredotočuje se na samo dvadesetak dionica i drži ih desetljeće ili više. "U suštini su naša ulaganja iznimno dugoročna", kaže Rizk, čija investicijska tvrtka upravlja trima fondovima ukupne vrijednosti od približno 52 milijarde dolara (48,15 milijardi eura). "Možete naglasiti riječ iznimno. Držimo dionice po 20 ili 25 godina."
Iako to nije nečuveno jer je ipak riječ o ideji koja je zaslužna za bogatstvo Warrena Buffetta (Rizk pokazuje košarkašku loptu s potpisom Oracle of Omaha u svom uredu), rijetko se viđa u svijetu gdje brojni upravitelji obavljaju stotine transakcija dnevno. Rizk je u prethodnih pet godina promijenio samo nekoliko poduzeća u svom portfelju. "Najbolje su godine one u kojima ne mijenjamo ništa jer to znači da nam trenutačna poduzeća imaju dobre rezultate", kaže.
Rizkov najveći fond (usmjeren na globalne vlasničke instrumente) zabilježio je prosječni godišnji povrat od 15,4 posto od svog pokretanja tijekom financijske krize 2009., nadmašivši tako indeks MSCI World. Njegovi najuspješniji udjeli uključuju Microsoft, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Moody’s i LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.
Rajiv Jain, suosnivač tvrtke za upravljanje investicijama GQG Partners na Floridi, služi se sličnim pristupom i svoja ulaganja usredotočuje na nekoliko dionica. Njegov najveći fond, koji distribuira Goldman Sachs, vrijedi 42 milijarde dolara (38,89 milijardi eura) i uključuje dobro poznate energetske kompanije kao što su TotalEnergies i tehnološku zvijezdu Nvidia, a bilježi povrat od 13 posto godišnje od svog osnutka 2016., što je dvostruko više od referentnih vrijednosti.
Jain je prošle godine zgrabio dionice tvrtke grupacije Adani dok su drugi bježali od njih nakon što ih je prodavatelj u okviru kratke prodaje optužio za računovodstvenu prijevaru. Klađenje na protivničku stranu se isplatilo, a vrijednost njegova ulaganja upeterostručila se kad je grupacija Adani prebrodila krizu. "Mi se bavimo preuzimanjem rizika", kaže Jain. "Ponekad ti mora biti neugodno. Znaš što se dogodi ako cijelo vrijeme izgledaš kao indeks? Dobiješ i povrat kakav imaju indeksi."
Ken Jesudian, suosnivač investicijske tvrtke Crimson Asset Management, vodi fond usmjeren na malo kapitalizirana poduzeća za koja smatra da su podcijenjena i zanemarena. Fond, koji sadržava oko 20 poduzeća kao što su trgovci namještaja na malo Lovesac i Wayfair i pionirsko satelitsko poduzeće Iridium Communications, ima prosječan povrat od 10,2 posto godišnje od svog osnutka 2018., što je gotovo dvostruko bolje od indeksa Russell 2000 za dionice malih poduzeća. "Nije nas briga što izgledamo drukčije od indeksa", kaže. "Štoviše, ponosimo se time."
Rizk, 49, rođen je u Libanonu, a preselio se u Montreal 1990-ih radi specijalističkog studija poslovne administracije na Sveučilištu McGill. Na svom prvom poslu radio je kao analitičar u investicijskom ogranku Canadian National Railwaya. Poslije je dobio posao u Fiera Capitalu u Montrealu, gdje su sredstva koja je nadgledao narasla s 300 milijuna kanadskih dolara (205,35 milijuna eura) u 2009. na sadašnjih oko 60 milijardi kanadskih dolara (41,07 milijardi eura), što je bila rijetka svijetla točka za tog kanadskog upravitelja novcem.
Fiera je 2021. izdvojio PineStone, koji je u to vrijeme preuzeo oko jedne trećine njegove imovine pod svoju upravu, što je izazvalo rasprodaju njegovih dionica. Međutim, Fiera i dalje posjeduje većinu odnosne imovine, a upravljanje tom imovinom povjerilo je PineStoneu ugovorom koji je pomogao ojačati Fierine financije, a Rizku dao veću slobodu da slijedi svoju investicijsku strategiju. "Tržište je očekivalo da ćemo izgubiti svu ili gotovo svu tu imovinu, uključujući prihod i zatim profitabilnost, što očito nije slučaj", kaže glavni izvršni direktor Fiera Jean-Guy Desjardins.
Jain, koji se iz Indije 1990. preselio u SAD, ulaže ogromne iznose u kompanije s dobrim bilancama i pristojnim rastom zarade. Međutim, za razliku od Rizka, on se brzo predomisli ako se tržišni uvjeti promijene i nimalo ne dvoji oko likvidacije svoje pozicije ako mu se mišljenje o perspektivama poduzeća promijeni na gore. "Posao nam je zaraditi novac za klijente", kaže Jain. "To nije ideološki pothvat. Ne pokušavamo promijeniti svijet."
Ključna strategija za Jesudiana pronalaženje je poduzeća u kojima su osnivači još uvijek u upravi, zbog čega razmišljaju kao dioničari, a ne kao novopristigli menadžeri koji će možda provesti "akvizicije koje jačaju ego samo kako bi zgrabili što veću zaradu". Kako bi pronašao takve dionice, Jesudian ima tim analitičara koji brzo procjenjuju poduzeće i industriju. "Zamislite mali tim specijalaca koji traži takve ideje", kaže on, "i nije im stalo do izgradnje portfelja s pomoću indeksa."
-- Surađivao Derek Decloet