Mnoge IT kompanije su primorane da preispitaju svoje poslovne strategije i prilagode se novim okolnostima. U informacijsko-tehnološkom sektoru, koji je tradicionalno smatran otpornim na ekonomske krize, pojavljuju se znakovi nestabilnosti dok se kompanije bore da održe svoje poslovanje.
Edin Deljkić, direktor IT kompanije Klika, iznio je svoje viđenje trenutne situacije. "U ranijim krizama, najveći gubitak za kompanije predstavljali su resursi i kapaciteti koji nisu direktno povezani s našim osnovnim poslovanjem, poput inženjeringa", istakao je Deljkić. Međutim, kako je istaknuo, tokom posljednjeg vala pandemije, kompanije su se našle prisiljene otpuštati ljude iz njihovih ključnih sektora, uključujući i inženjere. Nažalost, veliki broj programera i inženjera ostao je bez posla.
Deljkić je naglasio neobičan rast kompanija na globalnom tržištu tokom pandemije. "Primijetili smo da se desio neprirodan rast u IT sektoru, gdje su mnoge kompanije investirale previše čak i tamo gdje to nije bilo potrebno", objasnio je Deljkić. "Dok smo mi uvijek naglašavali postepeni, ali prirodan rast, mnoge kompanije su se naglo širile u IT sektoru, zapošljavajući ljude i tamo gdje im to nije bilo potrebno, oslanjajući se na predviđanja da će ti kapaciteti biti iskorišteni."
Međutim, kada su se dogodile nepredviđene krize, mnoge kompanije su shvatile da su možda prekomjerno zaposlile ljude, što ih je primoralo da donesu odluku o smanjenju radne snage kako bi održale normalno poslovanje.
Stevan Popov, direktor kompanije Phoenix Consultancy, koja posluje na srbijanskom tržištu i sarađuje s inostranim partnerima na pitanje da li su imali potrebu za otpuštanjem zaposlenika nedavno, kae: "Mi smo imali sreću da ne moramo otpuštati ljude zbog smanjenja obima posla", istakao je Popov. "Fokusirali smo se na zatezanje naših operacija kako bi poslovanje ostalo zdravo. Naše pripreme za potencijalnu krizu su se isplatile, jer smo je uspjeli spriječiti prije nego što je stigla. U našem slučaju, to je prošlo vrlo dobro."
Dok se IT sektor suočava s makroekonomskim izazovima, izgleda da su prethodne investicije i strategije ključni faktori za opstanak kompanija u ovim teškim vremenima. Izvještava se da su kompanije koje su imale fleksibilnost i pravovremeno prilagodile svoje operacije uspjele prebroditi krizu s manjim posljedicama za svoje zaposlenike.