Odbrambena industrija u ovoj godini doživljava tektonske promjene. Čelnici Evropske unije (EU) nedavno su dogovorili zajednička ulaganja od oko 800 milijardi eura za jačanje odbrambenih kapaciteta, dok ulaganja u vojno-industrijski kompleks rastu i u ostatku svijeta. Takav trend izazvao je rast prinosa na obveznice i pozitivan učinak na dionice evropskih odbrambenih kompanija.
Primjerice, dionice Rheinmetalla porasle su za 35 posto u posljednje dvije sedmice, dok Saab bilježi rast od gotovo 28 posto. No gdje u toj slici stoji Adria regija i kakav je njen fokus ulaganja? O tim pitanjima razgovarali smo s Mihaelom Blažekovićem, voditeljem analiza na Bloomberg Adriji.
Evropa povećava izdvajanja za odbranu, Adria regija zaostaje
Dok Evropa i svijet ubrzano povećavaju izdvajanja za odbranu, Adria regija i dalje zaostaje, objašnjava Blažeković.
"Adria regija daleko je ispod prosjeka, osobito u usporedbi s američkim standardima. SAD posljednjih pet godina u prosjeku ulaže 3,5 posto BDP-a u odbranu, dok je evropski prosjek sada na 2,8 posto. U Adria regiji prosjek je oko 1,7 posto. Tu prednjači Srbija, jedina iznad NATO-ovog limita od dva posto, s udjelom od 2,4 posto BDP-a. Na dnu ljestvice je Bosna i Hercegovina s tek 0,8 posto, a još je zanimljivije da BiH uopće nije planirala povećati izdvajanja za odbranu za ovu godinu unatoč geopolitičkim napetostima. Hrvatska je trenutno na granici od dva posto, a prema planu Ministarstva odbrane, taj bi se udio do 2027. trebao povećati na 2,5 posto. Slovenija i Sjeverna Makedonija također su ispod Hrvatske, ali postoji prostor za rast, osobito kroz ulaganja u domaću odbrambenu industriju, što bi moglo imati pozitivan multiplikativan efekt na regionalni BDP", rekao je Blažeković.
Fokus ulaganja ostaje na konvencionalnoj vojnoj opremi
Iako odbrambena industrija bilježi globalni rast, trenutni fokus ulaganja u Evropi ostaje na konvencionalnoj vojnoj opremi.
"Evropa je trenutno usmjerena na fizičku vojnu industriju – proizvodnju municije, tenkova, oružja. Nešto manje ulaže se u tehnološki segment odbrane, primjerice dronove poput turskih Bayraktara. Slična je situacija i u Adria regiji, gdje postoji niz tvrtki koje se bave proizvodnjom streljiva i lakog naoružanja, no nedostaje tehnoloških rješenja koja bi unaprijedila vojnu industriju, povećala transparentnost i produktivnost sektora. Na globalnom tržištu kapitala postoji specijalizirani ETF koji prati razvoj budućih odbrambenih tehnologija, a prednjači američka kompanija Palantir. Ipak, još uvijek postoji ogroman potencijal da taj indeks preraste u svjetski referentni pokazatelj, umjesto da ostane ograničen na manji tržišni kapital", napominje Blažeković.
-- Cijelu emisiju pogledajte na Bloomberg Adria TV-u.