Edis Ražanica nedavno je imenovan za novog direktora Udruženja banaka Bosne i Hercegovine, a odluka je donesena jednoglasno na sastanku Upravnog odbora pomenutog udruženja. S njim smo razgovarali o naporima koje planira uložiti u jačanje saradnje s relevantnim institucijama, interesima bankarskog sektora te saradnji među bankama.
U razgovoru je Ražanica istaknuo izazove s kojima se suočava bankarski sektor Bosne i Hercegovine, posebno u vezi s kamatnim stopama. Istakao je da kamatne stope u zemlji nisu rasle u mjeri u kojoj su to činile u drugim područjima, prvenstveno u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama.
"Gledajući unazad, imali smo dug period neprirodno niskih kamatnih stopa čak i prije pandemije. Period od gotovo četiri do pet godina, gdje je EURIBOR bio negativan, nije bio prirodan, i to je nešto što je moralo rezultirati promjenama. Već prije izbijanja ratnih dejstava u Ukrajini, primijetili smo prve naznake inflacije. Pandemija je dodatno pojačala pritiske na cijene zbog intenziviranja doznaka stanovništva i privrede od strane vlasti", izjavio je Ražanica.
Ratna dejstva u Ukrajini uzrokovala su značajan skok cijena energenata, što je dalje rezultiralo rastom svih ostalih potrošačkih cijena i inflacionih pritisaka. Monetarne vlasti, uključujući Europsku centralnu banku i američki FED, odgovorile su podizanjem referentnih kamatnih stopa. Prema Ražanici, ta povećanja sada su dosegnula svoj maksimum prema mišljenju većine analitičara. To potvrđuje nedavna sjednica Europske centralne banke, na kojoj su odlučili zadržati referentnu kamatnu stopu na razini od četiri i pol posto, što se očekuje da će trajati barem do sredine tekuće godine.
Na kraju razgovora, Ražanica je iznio svoja predviđanja za bankarski sektor na globalnom nivou. Naveo je da će bankarski sektor morati pažljivo pratiti globalna ekonomska kretanja, posebno u kontekstu kamatnih stopa i inflacije, kako bi pravilno odgovorio na izazove koji se mogu pojaviti. Očekuje se da će banke usmjeriti napore na prilagodbu svojih strategija kako bi održale stabilnost i podržale ekonomski rast u turbulentnim vremenima.