AstraZeneca Plc ima za cilj više nego udvostručiti svoj portfelj novih lijekova protiv raka do kraja ove decenije, tražeći prvo mjesto u najunosnijoj kategoriji lijekova na svijetu.
Proizvođač lijekova iz Velike Britanije dodao je sedam novih lijekova protiv raka od 2014. godine, nakon što se glavni izvršni direktor Pascal Soriot riskantno kladio na onkološki sektor kako bi oživio rast i odbranio neprijateljsko preuzimanje od Pfizera Inc. Sada, s uspješnim tretmanima za maligne bolesti pluća, jajnika i krvi, AstraZeneca teži biti najbrže rastući proizvođač lijekova protiv raka, rekao je šef onkološkog istraživanja Dave Fredrickson na najvećoj evropskoj konferenciji o raku u petak.
"Imamo priliku biti onkološki igrač broj 1", rekao je Fredrickson na marginama ESMO-a u Parizu. Udvostručavanje broja novih lijekova protiv raka dio je plana, rekao je. "Strategija koju imamo funkcionira".
Stabilan uspon kompanije primjer je onoga što je potrebno za takmičenje na tržištu brendiranih lijekova protiv raka, koje je McKinsey & Co procijenio na 143 milijarde dolara u 2019. Da bi nastavio uspon, morat će svrgnuti onkološke prodajne lidere Bristol Myers Squibb Co. , Roche Holding AG i Merck & Co., prema ljestvici Bloomberg Intelligence. Od 2021. Astra je bila na šestom mjestu, a morat će zadržati zamah nakon prošlogodišnje smrti njenog poznatog voditelja onkološkog odjela Josea Baselge.
Rast će doći zahvaljujući vrhunskim tehnologijama koje upregnu vlastiti imunološki sistem pacijenata u borbu protiv raka, kao i ciljanim tretmanima koji mogu pomoći u uklanjanju potrebe za standardnom hemoterapijom, rekao je Fredrickson. Nedavni uspjesi uključuju Enhertu, terapiju raka dojke stečenu putem partnerstva vrijednog 6,9 milijardi dolara postignutog 2019. s japanskim razvojnim programerom Daiichi Sankyo Co.
Rezultati ispitivanja koji pokazuju potencijal lijeka za liječenje većeg broja pacijenata izazvali su rijetke ovacije na ključnoj američkoj medicinskoj onkološkoj konferenciji prošlog juna. Do 2026. to će vjerovatno biti i vodeći tretman, smatraju analitičari koje je anketirao Bloomberg. Ostale kompanije počinju se fokusirati na lijekove koji dijele Enhertuov pristup ubijanju ćelija raka.
Prodaja lijekova protiv raka čini oko trećinu prihoda kompanije sa sjedištem u Cambridgeu. Jedinica je "na putanji da postane jedno od vodećih - ako ne i vodeće - terapeutskih područja u smislu veličine i rasta", rekao je Fredrickson.
Manji britanski rival GSK Plc želi oponašati uspjeh AstraZenece. Prije sedam godina, GSK je prodao svoju ergelu proizvoda protiv raka kompaniji Novartis AG u dogovoru koji je ojačao njegovo poslovanje cjepivima i zdravljem potrošača. Održao je svoje rane projekte istraživanja raka.
U julu, pod pritiskom aktivističkog dioničara Elliott Investment Managementa, GSK je odvojio svoju podružnicu za zdravlje potrošača, sada poznatu kao Haleon Plc, i obećao da će se fokusirati na unosnije inovativne lijekove.
GSK je započeo svoj pokušaj onkološkog preokreta prije nekih pet godina, angažirajući veterana industrije - uključujući bivšeg izvršnog direktora AstraZenece Lukea Mielsa -- da obnove odjel. U 2018. izvršna direktorica Emma Walmsley pristala je kupiti biotehnološku kompaniju za istraživanje liječenja raka Tesaro Inc. za 5,1 milijardu dolara, cijenu koju su ulagači kritizirali kao visoku. Ti potezi još nisu pretvoreni u prodaju. U prvoj polovici godine lijekovi protiv raka činili su samo dva posto prihoda kompanije, oko jedne petine prodaje ostvarene samo cjepivom protiv herpesa Shingrix.
"AstraZeneca gradi portfelj za borbu protiv raka i zasigurno je jedan od svjetskih lidera", kaže Susie Jana, londonska analitičarka za Shore Capital Group Ltd. "GSK ima put kojim treba ići".